Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

En İyi 10 Yeşil Start-Up

373 0

DERLEYEN:PERTEV EGE
Amerika’nın Enerjisine Talipler: AltaRock Enerji
Kaliforniya merkezli AltaRock Energy firması, fosil kaynaklı enerji üretimine önemli bir alternatif sayılan Geliştirilmiş Jeotermal Sistemler üzerine bir girişim. AltaRock’ın iddiası büyük: Amerika’nın tüm enerji arzının yüzde 20’sini karşılayabileceklerini iddia ediyorlar. Şirket, 2008 yılında, San Francisco’nun 70 mil kuzeyindeki Gayzerlerde denemelere başlamış. Güvenlik sorunları nedeniyle kesintilere uğrayan proje, AltaRock’ın Google. org, Vulcan Capital, Kleiner Perkins CauŞeld & Byers ve Advanced Technology Ventures’dan 26 milyon dolarlık destek sağlamasıyla tekrar hız kazanmış. Geçtiğimiz aylarda Birleşik Devletler Enerji Bakanlığından sağladığı 25 milyon dolarlık kaynak da işin tuzu biberi olmuş. Bu rakamın, bir jeotermal şirketinin Amerikan hükümetinden bir kerede aldığı en büyük bağış olduğunu da belirtelim.
Enerji yönetimi deyince: Hara
Al Gore’un da destekçileri arasında olduğu Hara girişimi, şirketlerin giderek artan karbon emisyonlarını kontrol altına alma ve düşürme isteklerine yönelik hizmet üreten yeni bir firma. Şirketin başı çeken ürünü ise Hara Çevre ve Enerji Yönetimi (EEM) isimli bir yazılım ürünü. Bu yazılım, bir organizasyonun tükettiği, enerji, atık, karbon ve fosil yakıtların da dahil olduğu tüm kaynakların izini sürüyor. Şirketin en büyük müşterileri Coca Cola ve Palo Alto şehri. Energy firması, fosil kaynaklı enerji üretimine önemli bir alternatif sayılan Geliştirilmiş Jeotermal Sistemler üzerine bir girişim. AltaRock’ın iddiası büyük: Amerika’nın tüm enerji arzının yüzde 20’sini karşılayabileceklerini iddia ediyorlar. Şirket, 2008 yılında, San Francisco’nun 70 mil kuzeyindeki Gayzerlerde denemelere başlamış. Güvenlik sorunları nedeniyle kesintilere uğrayan proje, AltaRock’ın Google. org, Vulcan Capital, Kleiner Perkins CauŞeld & Byers ve Advanced Technology Ventures’dan 26 milyon dolarlık destek sağlamasıyla tekrar hız kazanmış. Geçtiğimiz aylarda Birleşik Devletler Enerji Bakanlığından sağladığı 25 milyon dolarlık kaynak da işin tuzu biberi olmuş. Bu rakamın, bir jeotermal şirketinin Amerikan hükümetinden bir kerede aldığı en büyük bağış olduğunu da belirtelim. Enerji yönetimi deyince: Hara Al Gore’un da destekçileri arasında olduğu Hara girişimi, şirketlerin giderek artan karbon emisyonlarını kontrol altına alma ve düşürme isteklerine yönelik hizmet üreten yeni bir firma. Şirketin başı çeken ürünü ise Hara Çevre ve Enerji Yönetimi (EEM) isimli bir yazılım ürünü. Bu yazılım, bir organizasyonun tükettiği, enerji, atık, karbon ve fosil yakıtların da dahil olduğu tüm kaynakların izini sürüyor. Şirketin en büyük müşterileri Coca Cola ve Palo Alto şehri. Şirket, bu yazılımın, önümüzdeki üç yıl içinde toplam 2.2 milyon dolarlık bir tasarruf ve sera gazlarında da yüzde 15’lik bir azaltımı sağlayacağını iddia ediyor. Bir kaç ay önce Hara, Kleiner Perkins CauŞeld & Byers, Jafco Ventures, ve Nth Power gibi yatırımcılardan toplam 20 milyon dolarlık kaynak sağladığını duyurdu.
Bol ödüllü bir yapı malzemesi: Integrity Block
Ticari bina ve konutların, tüm karbon emisyonlarının yüzde 40’ından fazlasının sorumlusu olduğu kabul ediliyor. Binaların yapımında harcanan karbon salımı ise bu hesaba dahil değil. Tabii bir yandan da başka bir gelişme yaşanıyor: Yeşil bina pazarının 2013 yılına kadar 96-140 milyar dolar aralığına ulaşması bekleniyor. Ve birbirinden yaratıcı yeşil bina malzemeleri ardı ardına geliyor. Bunlardan biri de Integrity Block adı verilen yapı malzemesi. Özel bir toprak bileşiğinden yapılan ürünün yüzde 50’si geri dönüştürülebilir ve üretiminde yüzde 40 daha az enerji harcanıyor. 2008 yılında üretimine başlanmasına karşın birçok ödül kazanmış: Green Log Home Ödülü; Green Dot Ödülü. Ayrıca BuildingGreen sitesi tarafından da “En İyi 10 Ürün” listesine seçilmiş. Navitas Capital’den geçtiğimiz yıl 2.7 milyon dolarlık Şnansman sağlaması da Integrity Block’un başarısını gösteriyor. Uzun ömürlü piller: Imara Lityum-iyon piller hala bir niş market olarak görülüyor olabilir ancak hibrid araçların önümüzdeki nesli piyasaya sürüldükçe bu alanda büyük bir patlama yaşanacağı açık. Kaliforniya menşeli Imara şirketi, uzun ömürlü ve yüksek enerji yayan lityum-iyon piller konusunda liderliği ele geçirmeyi umut ediyor. Imaranın pilleri, en büyük rakibi olan A123 markasının ürünlerinden yüzde 20 daha güçlü ve yüzde 60 daha yoğun enerjiye sahip. Bu nitelikleri nedeniyle Nth Power ve Battery Ventures gibi yatırımcı Şrmalardan şimdiden 19 milyon dolar toplamış. 2009 Eyül ayında Imara, elektrikli aletler, outdoor ekipmanları ve ulaşım pazarı için her yıl 8 milyon pil üretebilecek bir tesisin temellerini attığını duyurdu.
Çocuk oyuncağı değil: Endüstriyel Origami
Bahis konusu olan tabii ki bir çocuk oyunu değil; San Francisco menşeli, başarılı bir yeşil ürün imalatçısı: IO (Industrial Origami). Metalle yapılan katlamalar sonucunda, ürünleri daha verimli ve daha ucuz hale getirebileceğini fark eden firmaya göre, normalde yedi parçadan oluşan bir fırını onlar sadece dört parça halinde üretebiliyorlar. Bu da israfı dolayısıyla maliyeti azaltıyor. Tamamlanmış ürün yerine, 10 startup 1/11/10 3:59 PM Page 20 fikri haklarını satmayı tercih eden IO, Whirlpool ve Eaton gibi büyük Şrmalarla yaptığı anlaşmalar neticesinde 32 milyon dolarlık bir finansman kaynağına erişmiş durumda.
Akıllı ve enerjik: Tendril
Giderek adını daha sık duyduğumuz (hiç kuşkumuz olmasın daha çok duyacağı z) enerji yönetimi firmalarının en çok açlık çektikleri araçların başında ölçüm cihazları geliyor. Nedeni basit: “Ölçemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz.” İşte beş yıllık görece genç bir firma olan Tendril, enerji yönetimi yazılım ve donanım çözümleri için 40 milyon dolarlık bir finansman sağlamayı başarmış. Şirketin ürünleri arasında, akıllı bir termostat, internet tabanlı enerji portalı, ev içi enerji görüntüleme cihazı, akılı prizler ve enerji kullanımını uzaktan izlemenizi ve kontrol etmenizi sağlayacak cep telefonları var. Yakın bir zamanda General Electric de, şebekelere akıllı bağlantı sağlayacak bir yazılım geliştirmek için Tendril’le ortaklık kurduğunu duyurdu. Dolayısıyla yakın zamanda Tendril’in adını daha çok duymaya başlamamız şaşırtıcı olmayacak.
Külden tuğla: Calstar
Yeni yeni çiçek açmaya başlayan yeşil bina malzemeleri piyasasına iddialı ve cesur girişlerden biri de Calstar adlı bir firmadan geldi. Yanmış kömürün bir yan ürünü olan ince kül ve kumdan imal ettikleri düşük karbondiksit salımlı tuğlalar üreten firmanı n ürünlerinin, çevre dostu binalar için önemli bir olanak olduğu konuşuluyor. Görüntüleri standart ürünlerden farklı değil; üstelik fiyatları da yüksek sayılmaz. Ancak tek bir sorun var: Bu tuğlaların ömrünün ne kadar olduğunu kimse bilmiyor. Calstar bu önemli sorunu çok yakın bir zamanda çözeceğini ve açıklayacağını duyurdu. Newark’taki pilot çalışma da başlamak üzere. Her şey yolunda giderse, Calstar 2010 yılında 12 milyon çevre dostu tuğla üretmiş olacak.
Akkordan sonrası: Oree
Akkor lambaların çağı neredeyse son bulmuş durumda. Yakın bir zamanda marketlerde sadece cıvalı Cfi ve pahalı ama gösterişli LED lambalarla karşılaşacağız. İsrail menşeli, oldukça yeni bir firma olan Oree ise, esnek ve kredi kartı büyüklüğünde lambalarla LED piyasasını alt üst etmeye hazırlanıyor. Şirketin iddiasına göre ürünleri LED lambalardan hem daha ucuz hem de daha verimli. Şimdiden Silikon Vadisi Bankasından, Genesis Partners ve Kreos Capital’in de aralarında olduğu yatırımcılardan 11 milyon dolar kaynak sağlamayı başaran Oree’nin iddiasının sonuçlarını hep beraber göreceğiz önümüzdeki yıllarda… Söylemedi demeyin.
Karbon tut oyunun bir numarası: Calera
2007 yılında kurulan bir genç firma olan Calera’nın iddiası büyük: Termik santrallerden çıkan karbondioksiti, iyi kalite çimento malzemesine dönüştürecek bir teknoloji geliştirmekte olduklarını iddia ediyorlar. Bu şimdiye kadar var olan en iyi karbon tutum tekniği olarak kabul edilebilir. Bir ton çimento üretimi için yarım ton karbondioksit tutumu. Tabii ki Calera, karbon tutumlu çimento üretimi üzerinde çalışan tek şirket değil ancak onun belirgin bir avantajı var: Khosla Ventrues’dan 50 milyon dolarlık bir destek sağlamış durumda. Kaliforniya Ulaşım yönetimi, Calera’nın ürününü test etme konusunda istekli olduğ unu çoktan ifade etti bile…
Ama bir filtre bunu yapabilir mi? SOMS Teknolojileri
Şu anda hiçbirimiz elektrikli araç kullanmıyoruz Ve daha bir süre de böyle bir şansımız olmayacak gibi. Ancak SOMS Teknolojinin yüksek verimlilikli benzin filtresiyle ciddi bir tasarruf sağlamak mümkün. Evet haklısınız, bu gördüğümüz en çevreci teknoloji gibi durmuyor ama 1970’lerden bu yana benzin filtrelerine getirilmiş en verimli yenilik. MicroGreen isimli bu filtrenin ömrü 30 bin mil (standard ürünlerden 10 kat daha uzun); yüzde 70’in üzerinde benzin tasarrufu yapıyor ve 2 mikron kadar küçüklükte parçacıkları süzerek yüzde 5 yakıt verimliliği sağlıyor. Şu anda 900 bin dolarlık bir kazanç sağlayan SOMS’un ürünleri internet sitesinden de temin edilebiliyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş