Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Shell Eco Marathon 2010'un Sonuçları Belli Oldu

325 0

Dünya genelinde 24 ülkeden lise, teknik lise ve üniversite öğrencilerinin “en az yakıtla en fazla yol alan” araçları tasarlayıp üreterek yarıştıkları, Shell Eco-Marathon müsabakasına bu yıl Türkiye’den 9 farklı ekip katıldı. 6-7 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrindeki Euro Speedway Lausitz pistinde yapılan ve toplamda 24 ülkeden 200 okul ve 221 öğrenci takımının yarıştığı Shell Eco-Marathon 2010, bu yıl da büyük bir yaratıcılık ve ve teknoloji rekabetine sahne oldu. Yarışmaya katılan takımlar bu yıl yakıt olarak dizel, etanol, gazdan sıvıya dönüştürülmüş yakıtlar (GTL), hidrojen, LPG, benzin ve güneş enerjisi kullandılar Fransız Nantes Üniversitesi Polyjule Politeknik Üniversitesi Öğrencileri hidrojenle çalışan araçlarıyla, 1 litre yakıtla 4414 km yol kat ederek rekor kırdı. Nants Üniversitesi öğrencileri bu kazandıkları bu dereceyle 2005’te İsviçre’den katılan Zürih Politeknik Okulu öğrencilerinin hidrojenle çalışan araçlarıyla kat ettikleri 3836 kilometrelik rekorunu da egale etmiş oldu.
Yarışmaya katılan Türk ekipler arasında Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, etanol yakıt tipinde prototip kategorisinde 2. oldu. Şehir arabaları kategorisinde 67 adet ekip ile birlikte yarışan Sakarya Üniversitesi’nden SETT ekibi, hidrojen yakıtı ile çalışan SETTAR isimli araçlarıyla finalde 7.olma başarısını gösterdi. Boğaziçi Üniversitesi’nin otomobili “BUHAR” ,1 litre yakıt eşdeğeri hidrojen yakıt piliyle 1078 km. yol kat ederek prototip kategorisinde 14. olurken, ODTÜ’nün ekibi takımı ise yine 1 lt yakıt eş değeri hidrojen ile prototip kategorisinde 19’unculuğa ulaştı.
Türk ekiplerine hazırlanma sürecinde, organizasyonun ana sponsoru ve düzenleyicisi Shell danışmanlık desteği verdi. Michelin firması okulların araç lastiklerini tedarik etti. Araçların nakliyesi Karınca Lojistik tarafından gerçekleştirildi. Araçlarda kullanılacak teknik malzemeler ise 3M tarafından temin edildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş