Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Çılgın Sanatçılardan Çılgın Öneriler

363 0

Malumunuz uzun zamandır ünlüler de çevreye duyarlı mesajlar veriyor. Treehugger.com sitesi, yedi ünlüden, yedi yeşil ipucu toplamış. Öneriler biraz uçuk kaçık olabilir ama olsun sanatçı dediğimiz insanlar da biraz çılgındır ne de olsa… İşte birbirinden çılgın sanatçılardan beşinin önerisi:
Alicia Silverstone Gazımızı Alıyor
Uzun süredir vegan beslenen Alicia Silverstone böylece daha sürdürülebilir bir yaşamının olduğunu iddia ediyor. Mercimek çorbasında, humusta ve fasulyede ihtiyacımız olan bütün proteinler var. Var ama, nasıl desek, gaz sıkıntısı da var. Gübrelerin havaya saldığı metan salımı da küresel ısınmanın baş sebepleri arasında sayıldığı için konu geyikten ciddiyete dönebiliyor. Silverstone’un reçetesi ise şöyle: Fasulyeleri bir gece önceden ıslatın. Pişirirken içine küçük bir parça kombu (bir tür Japon deniz yosunu) koyun. Fasulyeniz kaynarken tencerede biriken beyaz köpüğü alın, metan emisyonunu düşürün.
Adrian Grenier: Eldiven Kardeşliği
Dizimax’te Entourage dizisinin hayranları Adrian Grenier’i alter egosu Vincent Chase olarak tanıyabilirler ama yeşil dünyada kendileri “Green Planet” kanalında yayınlanan Alter Eco rolüyle ve çevreci hayır kurumlarına verdiği destekle biliniyor. Grenier’in önerisi eldiven, atkı gibi kışlık aksesuarları ortak kullanıma açmak. Garnier, bu aksesuarların kayıp kutularından alınıp, giyilip daha sonra tekrar kaybedilebileceğini savunuyor. Gerekçesini sorana da şöyle diyor. “Mağazalardaki aksesuarlar da üzerinde fiyat etiketi kondurulmuş kayıp eşyalara benziyorlar” Eh, doğru söze ne denir?
Daryl Hannah: Sadece Bitkisel Yağ
Arabadır deyip de hor görmeyin. Onların da hisleri, damak tatlan var. Daryl Hannah’ın Chevrolet El Camino’su gibi. El Camino’nun hassasiyet ve prensipleri arasında bitkisel yağ dışında yakıt tüketmemek bulunuyor. Bitkisel yağı nereden bulacağız derseniz o kolay, restoranlardan toplanan artık yağlar bu iş için kullanılabiliyor.
Ludacris: Duşunuzu Paylaşın
2008 seçimlerinde Cumhuriyetçi senatör John McCain için “Eğer felçli değilse ona uygun herhangi bir sandalye yok” şeklinde şarkı sözü yazan Grammy ödüllü rapçi ve oyuncu Ludacris’den çevreyi korumak konusunda pek normal öneriler beklenemezdi herhalde. Ludacris, su tasarrufu için önce bildiğimiz klasik önerilerle başlıyor. Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatınız, kısa duşlar alınız diye normal normal konuşurken su tasarrufu için sevgi dolu marjinal önerinizi söyleyiveriyor: “Duşunuzu sevdiceğinizle paylaşınız, ama işi uzatacaksınız da yatak odanıza buyrun.”
Jared Leto: Artık Keçi Kurban Etmiyoruz
Bir zamanlar sahne öncesi ritüelleri arasında keçi kurban etmek de olan Jared Leto’dan görüş almak biraz tuhaf kaçmış olabilir. Ancak şimdiki Jared Leto artık keçi kurban etmek yerine şov öncesi sağlıklı beslenip tofu (bir tür soya peyniri) yiyormuş.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.