Nike bugüne kadarki en çevreci formalarını Barcelona için tasarladı. Takımın tarihinin ve vizyonunun izleri taşıyan tasarım, plastik su şişelerini çöp olmaktan kurtarıyor. 2011-2012 sezonunda Barselona, takımın kendine özgü desenleri ve tarihine sadık kalırken çevreyi de gözeten iç saha ve deplasman formalarıyla oynayacak.
 
Yeni formalarda ilk kez hem şortlar hem de üstler Nike’ın devrim yaratan geri dönüşümlü polyesterinden yapıldı. Her bir formada yaklaşık 13 adet geri dönüştürülmüş plastik su şişesi kullanıldı. Yeni üretim süreci geleneksel polyester üretimine kıyasla enerji tüketimini yüzde 30’a kadar azaltıyor ve yaklaşık 100 milyon plastik su şişesini katı atık sahalarına atılmaktan kurtarıyor.
 
Çevreci Tasarım programının bir parçası olarak Nike, Japonya ve Tayvan’daki katı atık sahalarına gitmesi planlanan kullanılmış su şişelerini üretimde kullanıyor. Şişeler temizlenmeleri ve etiketlerinden sıyrılmaları için büyük bir bulaşık makinesine yerleştiriliyor, ince tabakalara ayrılarak eritiliyor ve formaların kumaşlarının dokumasında kullanılacak ipliğe dönüştürülüyor.
 

Yeşeren Kartlar Türkiye’de

Önceki Haber

TEMA’dan Partilere Eko-Siyaset Çağrısı

Sonraki Haber

Diğer Haberler