Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

35. Sokak’tan Araba Geçmiyor!

368 0

 
2000 yılından beri hafif çelik yapı sistemiyle çevreye duyarlı yapılar inşa eden Akşan Yapı, İzmir’in büyüme gösteren tek bölgesi olan Ulukent’te sürdürdüğü 35. Sokak projesiyle kent yaşamına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. İlginç tasarımıyla kentte farklı bir mahalle yaratacağı düşünülen 35. Sokak, dünyanın iki büyük yeşil bina sertifikalandırma sisteminden biri olan Breeam (Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yöntemi) sertifikasına Türkiye’den başvuran ilk ve tek sürdürülebilir konut projesi olmasıyla da dikkat çekiyor.
 
Yunan Adaları’ndan Körfez’e kadar geniş bir panoramaya sahip bu sokaktan araba geçmiyor, cumbalı evleri, rengârenk çiçekli balkonları ve sokak kahveleriyle kent ortasında bir sayfiye yeri havasında. Kıvrılarak uzanan 2 km’lik tek sokak üzerinde, müstakil yapı anlayışıyla inşa edilen 35. Sokak’ta kot farklarının kullanımı sayesinde arazinin dörtte üçü yeşil alandan oluşuyor. Burası, yarı gömülü araç yolu, otoparkı ve üç farklı noktadan sağlanan girişiyle çocukların sokaklarda özgürce koşup oynayabileceği bir yer olacak.
 
35. Sokak konutlarında, yaşam alanlarının çevresel izleri azaltılırken, iç mekan hava kalitesi doğal ışık ve doğal havalandırmayla sağlanacak. Güneş panelleriyle elektrik üretimi sağlanırken, havadan suya ısı pompalarıyla karbondioksit emisyonları azaltılmış olacak. Yenilenmeyen enerji kaynaklarının kullanımının en aza indirilmesi, yazın soğutma, kışın ısıtma sisteminin doğru kullanılmasıyla, konut sahiplerinin kullanım giderleri düşecek.
 
Binalarda temiz ve kirli suların iyi değerlendirilecek. Gri atık su sistemi sayesinde lavabo ve banyolardan çıkan gri su toplanarak arıtılacak ve tuvalet rezervuarlarında yeniden kullanılacak.
 
Otobüs durağına 300 m, metro durağına ise 1 km mesafedeki konumuyla Avrupa Birliği’nin teşvik ettiği toplu taşıma, yaya ve bisiklet kullanımını destekliyor. Çeşitli sporlar için uygun sahalar, yarı olimpik yüzme havuzu, Türk Hamamı ve sauna bulunan 35. Sokak, tasarımı sayesinde çevre dostu ve güvenli bir yerleşim olmanın yanı sıra sakinleri için sıcak bir mahalle ortamı yaratma, büyük konutlarda özlemi çekilen komşuluk ilişkilerini geri getirme gibi ciddi iddialara sahip.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş