Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Vekillerden Türler Arası Dayanışma’ya Destek

363 0


Hayvan Hakları federasyonu (HAYTAP) bir yıldır “Var Olmak Haktır” projesi kapsamında hayvanlara yönelik şiddetin Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp Ceza Kanunu kapsamına alınması için uğraşıyor. HAYTAP, kampanyanın vitrin yüzü Yonca Evcimik’le beraber AKP, CHP, MHP, BDP milletvekilleri ve Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile biraraya gelip, ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı ziyaret ettiler.
HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ve Banu Noyan; hayvanlara yönelik şiddetin Kabahatler Kanunu’ndan çıkarılıp TCK kapsamına alınması konusunda yasa değişikliğinin hızlanacağı konusunda söz aldılar. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tüm Türkiye genelinde çalışmalara hız verileceği bildirildi.
Yasa değişikliği konusunda AKP, MHP, BDP ve CHP’nin milletvekillileri ortak tavır aldı. “Var Olmak Haktır” kampanyasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AB Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış da aktif destek verdi.
“Var Olmak Haktır” ve “Türler Arası Dayanışma” kampanyaları kapsamında, İstanbul’da 25 ilçeyi dolaşarak belediye başkanlarıyla birebir görüşüldü, hayvan barınakları ziyaret edildi. İlköğretim çağındaki çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için yaklaşık 12 bin çocuğa ulaşılarak farkındalık çalışması yapıldı. Ankara’da yapılan toplantıya AKP’den Belma Satır ve Ayşenur Bahçekapılı, CHP’den Umut Oran ve Melda Onur, MHP’den Özcan Yeniçeri, BDP’den Hasip Kaplan katıldı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.