Yunusların yakalanması, tutsak edilmesi ve ticari amaçla kullanılması, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası Bern Sözleşmesi gereğince yasak olmasına rağmen ülkemiz yunus gösterisi cenneti olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyor. Türkiye bu nedenle daha önce WDCS (Whale and Dolphin Conservation Society) tarafından Avrupa Konseyi’ne şikâyet edilmiş ve Avrupa Konseyi tarafından izlemeye alınmıştı hatta. Şimdi de İzmir Ticaret Odası’nın tarihi mendirek projesinde bir yunus parkının açılacağı haberi geldi. Haber üzerine WWF-Türkiye, bu projeye tepki göstererek, tüm yunus parklarının bir daha açılmamak üzere kapatılması ve bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an evvel tamamlanmasını talep etti.
WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak bu konuda şunları söyledi: “Türkiye’de tutsak edilmiş yunuslar ve diğer deniz memelilerinin havuzlarda gösteri amaçlı kullanılması veya bu faaliyetlerin yasaklanmasıyla ilgili yasal bir düzenleme henüz yok. Bern sözleşmesi gereğince koruma altında olan yunusların, eğlence sektörünün bir aracı olarak kullanımına acilen son verilmeli. Gelecekte yunusların benzer amaçlarla yakalanmasını önlemek ve yunusları koruma altına almak için uygun yasaların çıkarılması şart. Yeni tesisler asla açılmamalı, mevcut tesisler de bir daha açılmamak üzere kapatılmalı.”
Bilimsel altyapısı olmayan yunus terapisine ve yunusların açlıkla terbiye edilerek eğlence sektörünün bir aracı haline getirilmesine göz yumulmamalı. İnsanların iyi vakit geçirmesi için yunuslar bugünün doğa koruma anlayışına uygun olmayan gösteri merkezlerine hapsedilmemeli, doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmalı. EKOIQ olarak mevcut ve yapılması planlanan yunus gösteri merkezlerine karşı olduğumuzu belirtiyor, WWF’nin talebini destekliyoruz.
 

Vekillerden Türler Arası Dayanışma’ya Destek

Önceki Haber

“Sahi Siz Bu Gürültülü Yerlerde Nasıl Yaşıyorsunuz?”

Sonraki Haber

Diğer Haberler