Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Teoride ve Pratikte Taner Aksel

1.23K 1

Taner Bey’le bahçede dolaşıp çeşitli işlevlere sahip bitkilere bakıyoruz. Bazı bitkilerin hiç tanımadığım türlerini tadıyorum. Mesela bir tür yeşil domates yiyorum ki, tadı gerçekten benzersiz. “Yanlış mevsimde geldiniz” diyor Aksel, “Yoksa çok daha değişik bitkiler” görebilirdiniz. Evin tam girişindeki ağaç kütüklerinin sırrı da böylece çözülüyor. Kütüklerde açılmış yarıklardan, mevsimi gelince özel olarak aşılanmış doğal mantarların fışkırdığını öğrenince bir kere daha şaşırıyoruz.
Ama herhalde asıl büyük şaşkınlığı Taner Bey’in arabasını görünce yaşıyoruz. İkinci evi saydığı ve permakültür çalışmalarını ana merkezi haline gelen Uludağ’daki araziye gidiş gelişlerde ve malzemelerin taşınmasında kullandığı van tipi araç, atık yağlarla çalışıyor. Dönüşümünü nasıl yaptınız diye sorunca, “Kendim yaptım” diyor Aksel, internetten dönüşüm manuellerini buldum ve uyguladım. Artık sadece bir düğmeye basarak atık yağla çalışma moduna geçebiliyor araba. Ama asıl zorluk trafik muayenesinde ve yakıt bulmada yaşanıyor”. Evet insanların, acımasızca lavabolara döküp milyonlarca litre denizsuyunu kirlettikleri kızartma yağlarını bulmakta zorlanıyormuş Taner Bey. “Arkadaşımın bir lokantası var. Büyük bidonlarda topluyorlar atık yağları. Bidonlar dolunca da haber veriyorlar, gidip alıyoruz ama aslında bildiğiniz gibi mevzuat buna müsait değil. Herhangi bir yerden atık yağ almanız aslında yasak.” Peki, bir işlemden geçmesi gerekmiyor mu bu yağın? “Hayır, sadece büyük bir varilde süzüyoruz. Ondan sonra kullanıma hazır oluyor”. Herşey bu kadar basit mi gerçekten?
Dönüş yolunda fotoğrafçı arkadaşımız Özgür’le, İstanbul’un kuzeyini saran sessiz ve dingin ormanların arasında şehre geri dönerken ve arabamızdan karbondioksitleri atmosfere savururken, düşünüyorum da; gerçekten de bu hayatta en mutlu insanlar, düşündüklerini hayatlarında uygulayabilen insanlar. Tabii ne düşündüğünüz de önemli. Daha çok para kazanmayı, birilerine hava atmaktan başka ne işe yarayabileceğini bilmediğim bir cip almayı da düşünebilirsiniz; Taner Bey gibi, kişisel etkinizi ve karbonayakizinizi düşürecek çözümleri de. Taner Aksel teoride doğru şeyler düşünüyor ve işin güzeli hayatında bunları uygulayabiliyor. Bazıları “Ne var bunda, kaynağı var, yapabiliyor” diyebilir ama ne büyük kaynakları olup da, bunları dünyanın ciğerini sökmek için kullanan milyonlarca insanı düşününce, Aksel’in yaptığının değeri daha iyi anlaşılıyor. Taner Bey, acaba beni yanına parttime çırak olarak alır mı?
 

Pages : 1 2

1 Yorum

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş