Rekabet sürdürülebilirliğe de sıçradı! Galatasaray yönetimi, Türk Telekom Arena’yı güneş enerjisi panellerinden elde edilecek elektrikle aydınlatmak üzere Alman şirketi Kosi-Solar ile masaya oturdu. Başkan Ünal Aysal’ın bizzat takip ettiği projeyle, TT Arena tribünlerinin üstünde yer alacak güneş panellerinden elde edilecek enerji gece maçlarında stadı aydınlatmada kullanılacak.

Spor ve çevre konularıyla yakından ilgilenenlerin vakıf olduğu üzere güneş enerjisi panelleri son yıllarda modern stadyumların vazgeçilmezleri arasında. İsviçre’nin Bern kentindeki Stade de Suisse’de 2005 yılında montajı yapılan 7 bin güneş enerjisi paneli sayesinde stadyumun çevresindeki 400 evin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Tayvan’daki Dragon Stadı da 2009 yılında güneş enerjisi panelleriyle yüzde 100 aydınlatılabilen ilk stadyum olarak tarihe geçti. ABD’de Boston Red Sox ve San Francisco Giants, Almanya’da ise Nurnberg’in “Easy Credit” Stadı’nda da güneş enerjisi panellerinden faydalanılıyor.
Bu konuda bir sevindirici haber de Türkiye’den geldi! Galatasaray yönetimi, Türk Telekom Arena’yı güneş enerjisi panellerinden elde edilecek elektrikle aydınlatmak üzere Alman şirketi Kosi-Solar ile masaya oturdu. Başkan Ünal Aysal’ın bizzat takip ettiği projeyle, TT Arena tribünlerinin üstünde yer alacak güneş panellerinden elde edilecek enerji gece maçlarında stadı aydınlatmada kullanılacak. Proje kapsamında TT Arena’nın çatısına 8 binden fazla güneş enerjisi paneli yerleştirilmesi hedefleniyor. Sarı-kırmızılı takımın çevre hassasiyeti diğer takımlara da örnek olsa, hepsi stadlarına güneş paneli kurma kararı alsa… Güzel olmaz mı?

Sputnik Ânı ve CEO’larımızın Korkuları

Önceki Haber

Yunuslara Özgürlük Sayın Başbakan’ım!

Sonraki Haber

Diğer Haberler