Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Yunuslara Özgürlük Sayın Başbakan’ım!

336 0


8 Aralık 2011 tarihinde  Bodrum Güvercinlik’teki tutsak yunuslar Ada, Doğa, West ve Ada 1 Kaş’a taşınmıştı. Son derece kötü şartlarda olduğu düşünülen dört yunus, daha önce agresifleşip birbirlerine saldırdıklarında, telleri açabilmek için ağızlarını yaraladıklarında ve pislik içinde naylon torbalarla oynadıklarında basında yer almıştı hatta. Aynı yunuslar, şimdi Kaş’ta küçücük bir deniz kafesinde yaşam mücadelesi verecekler!
Antalya’nın Kaş ilçesinde küçük ve paslı bir deniz kafesinde özgürlüğünü bekleyen yunuslar için STK’ların ve vatandaşların çalışmaları yoğun şekilde sürüyor. Care 2 Petition isimli web sitesi üzerinde açılan imza kampanyasında, dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık 15 bin kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmek üzere açılan dilekçeyi imzaladı. Başbakan’a iletilmek üzere hazırlanan dilekçede, yunusların, balinaların, denizaslanlarının, fokların ve morsların esaret altında tutulmaları ve ticari amaçlarla kullanılmalarının Türkiye’nin de taraf olduğu Bern  Sözleşmesi (Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi) gereğince yasak olduğuna dikkat çekildi. Dilekçe yunusların ait olduğu yere, yani okyanuslara bırakılması gerektiğini vurgulayarak sona eriyor.
Siz de dilekçe metninin tamamını okumak ve imza vermek isterseniz, http://www.thepetitionsite.com/takeaction/894/733/349/ link’ine tıklamanız yeterli.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş