Rio+20 Konferansı’ndaki bir etkinlikte konuşan Birleşmiş Milletler Kadın Ajansı Başkanı Michelle Bachelet, sürdürülebilir kalkınmanın kadının güçlendirilmesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Çevrenin korunması, sosyal eşitliğin sağlanması, yoksulluğun azaltılması gibi konulara küresel çözümler bulmak amacıyla Brezilya’da toplanan ve çalışmalarına devam eden Rio+20 Konferansı’ndaki bir etkinlikte konuşan Birleşmiş Milletler Kadın Ajansı Başkanı Michelle Bachelet, sürdürülebilir kalkınmanın kadının güçlendirilmesine ihtiyaç duyduğunu söyledi.  Konferansa katılımlarının öneminin sonuç belgesinin her tarafında belirtilmesi gerektiğini vurgulayan Bachelet, Kadınların dışlanmasını kabul edemeyeceklerini” ve “Sonuç Bildirgesi’nde kadınların katkısından yalnızca izole edilmiş bir paragrafta bahsedilmemesi, bunun yerine metnin her tarafına yayılması gerektiğini” söyledi.
BM yetkilisi, dünya liderlerinin atacağı adımlara kadınların da katılması, böylece sürdürülebilir kalkınmaya kadınların da katkı sağlayıp sonuçlarından onların da yararlanmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.  Önerisinin dünyada hâlâ önemli bir sorun olan kadına şiddet ve ayrımcılığın giderilerek sağlanabileceğini belirten Bachelet, “Sosyal olarak kadının dışlanması yalnızca kadınları değil, hepimizi incitiyor” diyerek cinsiyet eşitliğinin önemini vurguladı.
Bu arada, BM Kadın Ajansı, Rio+20’de 19 Haziran’daki Liderler Forumu ve 21 Haziran’daki Kadın Forumu da dâhil olmak üzere bir dizi etkinlik düzenleyerek çalışmalarına devam edecek.
Kaynak: UN News Centre

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon: “RIO+20 Çoktan Başarıya Ulaştı”

Önceki Haber

Kadir Topbaş Büyük Zirve Öncesinde Rio’da

Sonraki Haber

Diğer Haberler