Rio+20 Zirvesi’nde üye ülkeler Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nın sonuç belgesi üzerinde anlaşma sağlandığını açıkladı.
“Artık konferansta kabul edilecek bir belgemiz var” şeklinde konuşan Rio+20 Genel Sekreteri Sha Zukang, “Belge birçok faaliyet içeriyor. Eğer bu faaliyetler hayata geçirilebilir ve devamında gerekli önlemler alınırsa dünyadaki küresel değişimi oluşturmak yolunda büyük fark yaratacaktır” diyerek belgeye olan inancına değindi.
Belgenin ortak münazaraların sonucu olarak ortaya çıktığına değinen Zukang, başarıya ulaşmada karşılıklı fedakârlıkların yapıldığını vurguladı.
Üzerinde anlaşılan metnin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek ve bu amaçta finansmanı harekete geçirmek için bir dizi faaliyet içerdiği görülürken, onaylanması için Cuma günü konferansta sunulacağı belirtildi.
Bu arada farklı çevrelerden metinle ilgili olumsuz eleştiriler de yükseldi.
 
“Rio+20 bir dönüm noktası olmalıydı ancak çıkmaz sokak oldu”
*Brezilyalı temsilcilerin sonuç belgesini liderler Rio’ya ulaşmadan apar topar hazırladıklarını düşünen STK’lar, Brezilya’nın sunduğu metnin yoksulluğu azaltmak, küresel ekonomiyi daha sürdürülebilir hale sokmak ve biyoçeşitliliğin değerinin bilinmesini sağlamak için sunulan ana önerileri göz ardı ettiği görüşünde.
*Konuyla ilgili açıklama yapan WWF Başkanı Jim Leape, “ Brezilya tarafından sunulan bu metin kabul edilirse son bir senedir yapılan görüşmeler tamamen zaman kaybı olur” diyerek metnin kendisinde yarattığı hayal kırıklığını belirtti.
*Yoksulluk karşıtı çalışmalar yapan Oxfam’ın temsilcilerinden Stephen Hale, “Rio+20 bir dönüm noktası olmalıydı ancak çıkmaz sokak oldu. Rio+20 Zirvesi başlamadan bitebilir. Bugün gelecek liderlerin yeni baştan başlaması lazım. Yaklaşık bir milyar aç insan daha iyisini hak ediyor” derken Greenpeace Uluslararası Direktörü Kumi Naidoo, “Buradaki hile Birleşmiş Milletler’in kullandığı dilde. Eğer ‘gönüllü’ kelimesi kullanılırsa, bu, eylemin yerine getirilmeyeceği anlamına gelir” diyerek sonuç metninin zayıflığına değindi.
*Bu arada bazı delegeler güçlendirilmediği takdirde, metni engellemeyi düşündüklerini açıklarken, Barrack Obama, David Cameron ve Angela Merkel gibi politikacıların zirveye katılmayacak olmaları siyasi iradenin küresel değişime olan inancının azalması olarak yorumlandı. Bu liderlerin yokluğunda daha anlamlı bir şeyler üretilmesinin Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in omuzlarında olduğu belirtildi.

Prens Charles İklim Değişikliği Konusunda Uyardı

Önceki Haber

RIO+20 Resmen Başladı!

Sonraki Haber

Diğer Haberler