Yazınızı bir göl kenarındaki ağacın gölgesinde ya da bir sahilde dalga sesleri arasında da geçirecek olsanız, boş zamanlarınız için birkaç kitap almak  yazın ön koşuludur.  Bu yüzden bizler de sizin için favori sitelerimizden biri olan treehugger’ın sekiz tavsiyesini sizlerle paylaştık. Gölgelik bir ağaç altında dinlenirken feyiz alın diye.
 
1.Ölüler Nasıl Hayal Kurar: Bir Lydia Millet romanı (How the Dead Dream)
“Ölüler Nasıl Hayal Kurar”,annesinin yanına taşınmasıyla hayatı iyice ters düz olan zengin ve yalnız T.’nin teselliyi nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerde bulmasını anlatan üç kitaplık serinin ilki olma özelliğini taşıyor. Millet’in bu romanının  Publishers Weekly gibi saygın yayınlardan da olumlu eleştiriler aldığını unutmayalım.
2.Baykuş Sesi (Hoot), Carl Hiaasen
Nesli tükenme tehlikesinde olan minyatür baykuşlarının etrafında dönen bu hikâye, iki çocuğun mahvolmuş “erişkin” hayatını mağlup etme çabasını anlatıyor. Hiaasen’in tipik acayip karakterlerine bu hikâyede de rastlayabilirsiniz.
3.Joker Adam 8 (Jokerman 8), Richard Melo
San Francisco civarlarındaki bir eko-sabotaj grubunun hikâyesini anlatan bu kitap dünyanın çevresel anlamda şu anki hâline nasıl geldiğini ve nasıl düzeltilebileceğini sorguluyor.
4.Hayvanları Yemek (Eating Animals), Jonathan Safran Foer
Tamam, Bu kafanızı kaldırmadan okuyacağınız romantik bir kitap değil. Ama bu kitabı hâlâ okumadıysanız manfal sefası zamanı da yaklaşmışken tam zamanı! Felsefe, edebiyat, bilim,  anı ve akademik makale türlerinin bir karışımı olan bu kitap yeme alışkanlıklarımızı akladığımız hikâyeleri konu ediniyor.Oldukça ahlaki ve zevkli bir kitap. Tek bir sakıncası (?) var: Sosis yemeyi yeniden düşünebilirsiniz.
5. Kelebeklerin Tehlikeli Dünyası (The Dangerous World of Butterflies), Peter Laufer
Irak Savaşı’na yoğunlaştıktan sonra gazeteci ve yazar Laufer, kelebeklerin masum dünyasına adım attı ama orada da  gizem, şiddet ve yozlaşma buldu. Kelebeklerle ilgili bilmek istediğiniz her şeyin yanında kelebeklerin kaçak avcılığı ve kaçakçılığı ile ilgili birçok bilgiyi bu kitapta bulabilirsiniz.
6. Zodiac, Neal Stephenson
Bostonlu ana kahraman S.T.’nin maskaralıklarıyla eko suçluları alt etmeye çalışmasını anlatan bu ilginç hikâye içinde metal müzik grubu, acayip bir ev sahibi gibi bir çok anormal karaketi de barındırıyor.
 
 
 
7.Bir Köpeğin Gayesi( A Dog’s Purpose), W. Bruce Cameron
Duygulu bir New York Times çok satanı, köpek dilinden yazılmış bir roman arıyorsanız bu tam size göre bir kitap. Bir köpeğin reenkarnasyon sonucu yaratılan hayatları boyunca devam eden bu kitap “Neden bu dünyadayız?” gibi temel sorular üzerine düşünceler içeriyor.
 
8.Açlık Oyunları Üçlemesi (Hunger Games Trilogy), Suzanne Collins
Genç yetişkinlerin kaçamak kitabı olan Açlık Oyunları üçlemesi öyle güçlü ve spesifik bir eko temya sahip olmasa da hikayenin geneli felaketler, fırtınalar, kuraklık, yangınlar ve yükselen deniz seviyesi yüzünden bozguna uğramış Kuzey Amerika’nın geleceğini tasvir ettiği için önemli. Toplamına “Açlık Oyunları” denen bir dizi ölüm kalım oyununa yollanan gençleri konu edinen kitap Batı kültürünün yaptıkları, yapabilecekleri üzerine güzel bir eleştiri.
 

Çevreci Değilim ama Çevrecilik Bana Kaldı!

Önceki Haber

T shirt'ünüz Ne Kadar Yeşil?

Sonraki Haber

Diğer Haberler