Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Küçük Köy Büyük Hedefine Doğru İlerliyor

560 0
EKOIQ’nun Ağustos 2012 sayısında sizlere, CDP’ye (Carbon Disclosure Project) raporlama yaparak karbon ayakizini ve azaltım hedeflerini belirleyen, Urla’nın Kadıovacık köyünden bahsetmiştik sizlere. Ama iş tabii ki bununla bitmemiş; tam tersine başlamış gibi. Yerel lezzetleri sunacak Köy Restoranı’ndan köy pansiyonculuğu denemelerine kadar, gerçekten önemli adımlar atılmaya çoktan başlanmış bile…
Gözde GÜNDÜZALP ERTEKİN

Sürdürülebilirlik kavramı gi­derek gündemimizde daha çok yer bulur oldu, olmaya da devam edecek gibi görünüyor kaçınılmaz bir şekilde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte CDP’ye Türkiye’den raporlama ya­pan iki yerleşimden biri olarak dik­katleri üzerine çeken Kadıovacık, bu konuda temel bir model olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Haberler gayet iyi anlayacağınız…
Bildiğiniz gibi, Urla Rotary Kulübü, Kadıovacık Köyünü Kalkındırma Projesi kapsamında yürütüyor tüm bu çalışmaları. Düzenledikleri top­lantılarla, eğitimlerle halk her geçen gün daha da bilinçlenerek sahipleni­yor projeyi.
Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana, Urla Rotary Kulübü, köyde çe­şitli toplantılar, eğitimler, sohbetler organize etti; köy meydanında köy­lülerle birlikte yönetmenliğini Yük­sel Aksu’nun yaptığı, geçtiğimiz yılın beğeniyle izlenen filmlerinden ‘Entelköy Efeköy’e Karşı’yı izledi­ler örneğin. Köylüler hem eğlendi­ler, hem de kendilerinden çok şey buldular filmde.
Zeytin Araştırma Enstitüsü’nden emekli bir gönüllü, köyün önemli değerlerinden ‘zeytin’i işleme ko­nusunda uygulamalı eğitimler verdi köylülere. İçlerinde köy muhtarı Nazif Çakıroğlu’nun da bulunduğu 27 üretici, köyde düzenlenen orga­nik tarım eğitimlerinden sonra ser­tifika alabilmek için başvurularını tamamladılar bile.
Geçtiğimiz Kasım ayında ise, Hin­distan Bangalore Cantonment Kulübü’nden yetkililer Kadıovacık Köyü’nü ziyaret ettiler. Köyü gezip köylülerle sohbet eden konuklar, yürütülen projeden ilham alarak, yapılanları kendi bölgelerinde bir köyde de uygulamak arzusuyla ay­rıldılar köyden. Urla Rotary Kulübü ile yürüttükleri eşli bağış projesi kapsamında köye 20 bin dolar ba­ğışlanacak. Bu parayla köyün su pompalarının enerjisini sağlamak üzere güneş panelleri kurulacak. Ayrıca köyün içme suyunun kalite­sini artırmak amacıyla filtrasyon sis­temi kurulması da gündemde.
Urla Rotary Kulübü adına projey­le yakından ilgilenen Necdet Bü­yükbay, Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde tanıştığı, Birleşmiş Milletler’de sürdürülebilirlik alanın­da çalışan iki yetkilinin, Kadıovacık projesiyle yakından ilgilendiğini, atık su arıtma ve organik içerikli atıkların kompost sistemiyle değer­lendirilmesi konusunda önerilerde bulunduklarını anlatıyor. Güneş panelleri kurulduktan sonra köye gelerek incelemede bulunacaklar ve buna benzer projelerin diğer ülke­lerde de yürütülebilmesi için çalış­malar başlatacaklar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Köy Restoranı Markası Yaratılıyor
Ayrıca EKOIQ’da çıkan haberi oku­yarak kendilerine ulaşan ve projeye katkı sağlamak istediğini söyleyen pek çok kişi olduğunu anlatıyor Necdet Bey. Chefs İstanbul’un ku­rucusu, Temel Mutfak Eğitmeni Gülhan Kara, Necdet Bey ile ileti­şime geçerek köye gelmiş ve kö­yün kadınlarıyla bir araya gelerek sohbetlerinde geleneksel yöresel yemekleri hakkında bilgi almış. Bunları standart hale getirip bir Köy Restoranı markası yaratmak hedefini benimsemişler ve çalışma­ları başlatmışlar elbirliğiyle.
Kadıovacık, belirlediği ve benim­sediği hedeflere doğru emin adım­larla ilerliyor. Merak edenleri ağır­lamak için de özenle hazırlanıyor; Köy Pansiyonculuğu kapsamında seçilen iki evin tamamlanmasına az kalmış; yenileri için de çalış­malara başlanacağını söylüyor Nazif Büyükbay. Önümüzdeki yaz Kadıovacık’ta, yerel lezzetlerle ağırlanıp, temiz köy havasını ci­ğerlerinize çekerek dinlenmeye ne dersiniz?
EKOIQ Dergisi Ocak 2013 Sayı: 25

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.