Türkiye’nin ilk karbon nötr dergisi EKOIQ 33. sayısında “Sürdürülebilirlik ve İnsan Hakları” konusunu ele alıyor: İnsan hakları sürdürülebilirliğin yumuşak karnı mı? 

EKOIQ - Sayı 33

 
* İnsan Hakları, Sürdürülebilirliğin Yumuşak Karnı mı?
Dünyada şirketler ve insan hakları meselesi nasıl bir standarda kavuştu, Türkiye’de son zamanlarda konu üzerine hangi olumlu gelişmeler yaşanıyor? Çalışma hayatında en sık yaşanan insan hakları ihlalleri neler?
* “İnovatif Sürdürülebilirlik” Ödülleri Dağıtıldı
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin (SKD) düzenlediği “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması”nın kazananları belli oldu.
* Dosya: Sürdürülebilir Finansmanın Şimdi Tam Zamanı 
Sürdürülebilir olmayan yatırımlara yönelik finans ve kredi akışını keser, sürdürülebilir olanlara doğru kolaylaştırır ve ucuzlatabilirseniz, dünyanın gidişatını da değiştirebilirsiniz. Peki, ama nasıl?
* Hem Kuru Hem de Ekolojik Temizlik
Çoğumuz kuru temizleme dükkânlarının kullandıkları kimyasal madde nedeniyle kendi hayatlarımızı ve ekolojiyi nasıl etkilediğinden bihaberiz. Peki, bu işin daha çevre dostu olanı yok mu?
* Bir Arkadaş Sizinle Yolculuk Yapmak İstiyor
İnternet üzerinde Eylül ayında hayata geçen yolyola.com adlı yolculuk paylaşım platformu, sürücüleri ve yolcuları bir araya getirerek yola çıkan araç sayısını düşürmeyi hedefliyor.
* Rio 2016, Sürdürülebilirlik Maratonu Hazır!
2020 Olimpiyatlarını kaybetmemizin travması bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Peki alsaydık neler yapacaktık veya yapmalıydık? Bunu tartışmanın en iyi yollarından biri, Rio 2016’ya bakmak olabilir…
* “İklim Değişiyor, Antalya Geleceğini Planlıyor” 
Türkiye’nin en hızlı büyüyen kentlerinden biri olan Antalya’nın artık bir Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEEP) var.
* Anadolu Efes’ten Sürdürülebilir Turizm için Başarılı Modeller
Anadolu Efes, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNDP ortaklığı ve Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı işbirliğiyle 2007 yılında hayata geçirilen Gelecek Turizmde Projesi, şimdi de yoluna Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu ile devam ediyor.
* IPCC’nin En Son İklim Raporu: “En az %95 ihtimalle sorumlu biziz”
1990 yılından beri 5-6 senede bir yayınlanan IPCC İklim Değişikliği raporlarından bu sonuncusunun en önemli dayanağı, yeryüzü sıcaklığının son 3 on yıllık dönemde art arda yükselmiş olması.
* Değişim İçin Bilişim
Bilişimin, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlemesi için önemli olanaklar taşıdığını düşünen Bölgesel Çevre Merkezi – REC Türkiye, Vodafone Türkiye’nin desteğiyle, bir “Sürdürülebilir Kalkınma için Bilişim” raporu hazırladı.
 
Daha fazla bilgi için:
Barış Doğru, EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni
[email protected]
 

Türkiye ve dünyanın sürdürülebilir geleceği için EKOIQ YOLA DEVAM EDİYOR

Önceki Haber

Sürdürüyoruz ya da Bir Zekâlar Topluluğunun Eseri Olabilmek

Sonraki Haber

Diğer Haberler