Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Tunç Korun*: “Sınırlar, Kalıcı Bir Politik İradeyle Aşılır”

441 0

Tunc Korun Sürdürülebilir kent yerleşimleri ve yeşil binalar anlamında sizce şu anda sınırlar nerede ve “Sınırları Aşmanın” yolları neler? 
Sürdürülebilir, ekolojik, doğayla uyumlu yapılar; inşa edilen bölgenin iklim ve sosyoekonomik koşullarına uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif edilebilir. Son yıllarda ülkemizde de bu tarz yeşil bina örneklerini görüyoruz. Ancak bu yapıların yaygınlaşması için kalıcı bir devlet politikasına ihtiyaç bulunuyor. Dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının destekleriyle yapılan çalışmalar belirli bir noktaya kadar geliyor, tabana yayılamıyor. Sınırları aşmak için ciddi olarak planlanmış, kalıcı bir politik irade gerekiyor.
İkinci olarak kurumunuz, varolan sınırları aşmak için neler yapıyor? 
Form Şirketler Grubu olarak yıllardır yaptığımız çalışmalarda yeşil bina oluşumunu destekleyen yüksek verimli sistemler temin ediyoruz. Isı pompaları ile toprak-deniz-yeraltı suyu- göl suyu kaynaklarından yararlanılarak yapılmış çok sayıda yüksek verimli iklimlendirme uygulamamız mevcut. Yerli imalatımız Evaporatif Soğutucular ve Sunvia Gün Işığı aydınlatma sistemleri ile birçok binada enerji tasarrufu sağlıyoruz. Güneşten elektrik elde etme konusunda yaptığımız çok sayıdaki uygulama ile tesislere bedava elektrik enerjisi temin ediyoruz. Ürünlerimiz ve hizmetlerimizle daha verimli bir Türkiye hedefliyoruz.
 
* Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkan

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş