Türkiye’nin ilk karbon nötr dergisi EKOIQ 37. sayısında yerel seçimlere odaklanıyor ve bir yurttaş olarak talep edebileceğimiz sürdürülebilir kentler şartına dikkat çekiyor.

Sayı 37_kapak

* Seçimlerimiz&Geleceğimiz: Yerel Seçimler İçin “Sürdürülebilir Kentler Şartı”

Ulusal politikanın çalkantıları arasında, gündemin arka sıralarına doğru süpürülmeye çalışılsa da, hem demokrasi, hem de sürdürülebilirlik çabaları açısından “İklim Dostu Belediyecilik” yaklaşımının temel ilkelerini duyurmayı bir yurttaşlık görevi kabul ediyoruz.
* Yerel Adaylara 32 Soru
Bu sorular, kentlerimizi yönetmeye adaylar için. Yanıtlaması hiç de kolay olmayan 32 soruyu, çevre STK’ları yöneticileri ve akademisyen dostlarımız hazırladı. Çarşıda pazarda, twitter’da facebook’ta, adayları gördüğünüz yerde sormanız için…
* Yaşanabilir Kentleri Nasıl Kuracağız?
Sibel Bülay, EKOIQ için Türkiye’nin yedi kentini dolaştı ve yerel yönetim adaylarının “Yaşanabilir Kentler” konusundaki algılarını araştırdı.

* İklim Değişiyor; Ya Davos’un İklimi? 

Dünyaya iktisadi ve siyasi olarak yön veren önemli otoritelerin her yıl buluştuğu Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda, “Ekonomik kalkınma ve iklim değişikliğine uyumun birlikte yürütülmesi” konusu gündemdeydi.

* Kim Bu Bilinçli Elektrik Tüketicisi? 

“Aramızda Elektrik Var” kitabıyla dikkatimizi çeken enerji danışmanı Figen Özer, “Sistemle savaşmak sadece tüketiciyi yıpratır. Kazandıracak olan farkında olmaktır” diyor.
* Melsa Ararat: “Geleceğin şirket hukuku toplumsal fayda odaklı olacak”
Her biri önemli bir yatırımcı grubunu temsil eden birçok iş STK’sının, Borsa İstanbul’un çağrısıyla oluşturduğu bir Sürdürülebilirlik Platformu konusundaki sorularımızı Prof. Dr. Melsa Ararat yanıtladı.
 
Daha fazla bilgi için:
Barış Doğru, EKOIQ Genel Yayın Yönetmeni
baris@ekoiq.com

EKOIQ'ya ödül!

Önceki Haber

Hangi Seçimi Seçeceğiz?

Sonraki Haber

Diğer Haberler