adaylar vinyetSabah kalktığında insanların yüzü gülmeli. Kent insanı birbirine günaydın diyebilmeli… yüzü gülerek işe gidebilmeli, Trafik ışıklarında duraklandığında sarı ışığı görünce kornaya asılmamalı. Kendi yaşadığım şehrimde görüyorum. İnsanlarda bir gerginlik, bir huzursuzluk var. Geleceğiyle ilgili, çocuklarının geleceği ile ilgili kaygı duyduğu için gergin. İstediği gibi yaşayamadığı için gergin… Ve asıl önemlisi, kendini yönetenlere güvenmediği için gergin. Ben bu şehir gerginliğini kaldırmak, insanların yüzünü güldürmek için için aday oldum.
*
Ben bu ülke insanıyım. Çalışıyorum, üretiyorum, emeğimle geçiniyorum diyen insana siz eşit davranırsanız, ona yarınıyla ilgili güveni veriyorsanız o insanın yüzü güler. Ben böyle bir şehir yaratmak istiyorum.
*
Şehir merkezinde 1.6M yaşıyor. Bu insanların akşam televizyondan başka yapacağı hiç bir şey yok. Semtlerde, bölgelerde insanların akşam gidip sohbet edebileceği, oturabileceği tiyatroya, sinemaya gidebileceği, söyleşileri dinleyebileceği, konserlere gidebileceği alanlar yaratmak lazım. İnsanlara toplanma merkezleri oluşturursanız bir araya gelen insanlar birbirlerine anlatan, konuşan bir toplum yaratırsınız. Konuşan toplum her zaman iyidir. Gaziantep’te parkları katledip ticari merkeze dönüştürerek insanların bir araya gelmesini engelliyorsanız, sadece televizyondan verdiğiniz mesajlarla toplumu hem yoksullaştırarak hem fikir yoksulluğu yaratıp daha kolay yönetirim derseniz bir müddet sonra bu toplum patlar.
*
Gaziantep’in en önemli sorunları trafik, işsizlik, konut ve imara sadık kalmak.
*
Her kentin türlü hesabı yapılarak ulaşım, yerleşim, hava kirliliği, benzeri sorunlarını çözecek imar planı yapılıyor. Planı çizen uzmanlar bu işin eğitimini görmüş bilgi birikimi olan insanlar. Aylarca, yıllarca emek veriyorlar. Ciddi paralar ödeyerek bu planı çizdiriyoruz. Ve biz 3 ay sonra başlıyoruz belediye meclisi toplantılarında imar tadilatına. İmar tadilatı sağlıklı yapılmış imarın bozulmasıdır. Orda yandaşa, belediye başkanının şahsına, veya yandaşlarına çıkar hesabı yapan projeler geliştiriyor. Yeşil alanlar katlediliyor, meskene dönüştürülüyor. Sit alanları katlediliyor ticari alana dönüştürülüyor. Sosyal donatı alanlarına benzin istasyonu, AVM yapılıyor. Bu sadece Gaziantep’te değil tüm Türk şehirlerinde gerçekleşen bir hadise ve mutlaka bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Belediye meclisi toplantı gündemi de 35-40 madde olur. Belediye meclisi gündeminin %70den fazlası imar tadilatı. İmar tadilatı hırsızlıktır, rant yolsuzluğudur, yandaş kayırmadır. İmar tadilatı kamu yararına yapılabilir. Yeşil alan yetersizliği vardır; okul analı, sağlık merkezi alanı ihtiyacı vardır. Bu ender olabilecek, 2-3 senede bir olacak bir hadisedir. Yeniden kamuya yararlı imar planı gerek. Ondan sonra plana sadık kalacağım.
*
İmar yolsuzluğu, rant hesabı yapıldığından dolayı şehrin imarı genişletilmedi. Şehir dar bir bölgeye hapsedildi, yoğunlaşma başladı. Yüksek katlı izinler verildi, şehri genişe doğru açmak yerine daralttığınızda o bölgeye sıkışınca trafik de sıkışıyor. Hava kirliliği de artıyor. Hava kirliliği yaratan en büyük etkenlerden birisi trafikte sıkışıklık.
*
Gaziantep’te 5 yıl önce trafik sorunu yoktu. Şimdi çok ciddi yoğunluk var. Kimse 5 yılda nüfus yoğunluğunun, araç sayısının mükemmel bir artış gösterdiğini iddia edemez. Raylı sistem diye bir hat yapıldı şehir içerisinde. Raylı sistem modern şehirlerin, toplu taşım araçları en acil ihtiyaçlarıdır. 1,5 milyon nüfusu olan şehirde mutlaka toplu taşıma gerekir. Ama bu güzergahıyla, hesaplanmasıyla uygun yapılmalıdır. Yine burada çıkar ve rant hesabı yapılıyorsa, iyisini yapamazsınız. Hatalı bir güzergâh yaptık ve şehrin trafiğinin içinden çıkılmaz hale getirdik.
*
Sibel Bulay ve Akif Ekici gaziantepGaziantep merkezinde Kamil Ocak Stadyumu var, tam şehrin merkezinde. Çok önemli bir yer burası.
AKP zihniyeti orayı mesken “rezidans” 12-13 katlı binalar olarak düşünüyor ve bunun getireceği trafik Gaziantep’i yaşanmaz hale getirecek. Stadyumun yanında kapalı spor salonu var. Bir de vilayetin tam önünde birleşen Demokrasi Meydanı var şu anda. Bunların toplamı yaklaşık 80.000 m2 yapıyor. Burada kent meydanı oluşturmak istiyorum. İstanbul deyince aklınıza Taksim, Paris deyince Champs Elysees (Şanzelize) gelir. Büyük şehirler hep meydanlarıyla anılırlar. Gaziantep’i de Gazi Meydanıyla anılır hale getireceğim. Toplumun her kesiminin akşam çıkıp bir bardak çayını içebileceği, hanımefendilerin oturup sohbet edebileceği bir alan haline getireceğim orayı.
*
Yönetimde ana felsefemiz Gaziantep’i Gaziantepli ile beraber yöneteceğiz. Sembolik, şekilsel kent konseyleri değil. Belediye başkanının kontrolünde olan bir kent konseyinin hiç bir anlamı yok. Sivil Toplum Örgütleriyle, Gaziantep halkıyla, mahalle muhtarlarıyla iş birliği, fikir birliği yaparak Gaziantep’i yöneteceğiz.
Bu semt komiteleri oluşturarak, semt temsilcileriyle beraber olacak.
*
Belediye başkanının parayla, pulla işi olmamalı. Rant, yandaş kayırmayla işi olmamalı. Belediye başkanı olduğumda her ayın 30unda bilançoyu Gaziantep halkına yayınlayacağım, kendi işyerimde yaptığım gibi. Açık, şeffaf, dürüst halk için belediyecilik nasıl yapılırmış Türkiye’ye göstereceğim. 5 yılda belediye başkanlığı nasıl yapılırmış, gösterip bırakacağım.
 

HDP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Nilay Etiler: “Çocuğunuzu Yetiştirmek İsteyeceğiniz Bir Kent Olmalı”

Önceki Haber

MHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Erzin: “Şehri Hep Birlikte Yönetmek Zorundayız”

Sonraki Haber

Diğer Haberler