Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin "VI. Küresel Isınma Kurultayı" Paydaşları Buluşturdu

270 0

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı, 14 Mayıs’ta İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Ekran Resmi 2014-06-26 13.45.50

Kurultayın açılış konuşmasını yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, ısınmayı problem haline getiren en önemli sorunun tüketim ve üretim biçiminden kaynaklandığını belirterek, “Bu biçimlerle ilgili somut, sürdürülebilir, makul, çevre dostu bir modele geçmediğimiz sürece bu tartışma devam edecektir” dedi. Türkiye’de küresel ısınmayla mücadele konusunda atılan adımlar, yerel yönetimler ve özel sektör paydaşlarının katılımıyla da ele alındı.
EGD Yönetim Kurulu Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğündeki forumda söz alan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, İstanbul’a 3. Havaalanı inşasının Küçükçekmece Gölü Havzası’nı çevresel tehlikelerle karşı karşıya bırakabileceğini dile getirdi. Benli, Tahtakale Mahallesi’nin rezerv alanı olarak belirlenmesinden kaygı duyduğunu da ifade etti. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise ilçesinde dere ıslah çalışmalarının devam ettiklerini belirterek, doğal kaynakların daha verimli kullanımı için yoğun bir çalışma içerisinde bulunduklarını kaydetti. “Verimli Enerji ve Alternatif Önlemler” panelinde gazeteci-yazar Meliha Okur’un sorularını yanıtlayan özel sektör temsilcileri, şirketlerindeki enerji dostu stratejileri anlattı. Beş yıldan bu yana karbon ayakizini raporladıklarını belirten TAV Sürdürülebilirlik Grubu Lideri Necdet Büyükbay, TAV’ın tesislerinde su tüketimiyle ilgili geridönüşüm uygulaması olan “Gri Su” ve “Yeşil Su” uygulamalarının düzenli olarak kullanıldığını aktardı ve “Yağmur suyunu sistematik bir şekilde toplayarak Yeşil Su uygulamasıyla temiz su elde ederken, kullanılmış suları rezervuarlara aktararak Gri Su metoduyla geri kazanıyoruz” diye konuştu. Coca-Cola İçecek Kurumsal İlişkiler Direktörü Atilla Yerlikaya da şirketin dört yıldan bu yana karbon ayakizini azaltma konusunda çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Dünyanın kaynakları azalıyor, burada belli bir adapla iş süreçlerinizi devam ettirmezseniz silinip gidersiniz. Tüketicinin beklentilerini dikkate almazsanız başarılı olma şansınız yok.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş