yeryuzuekokoyu

16 Dünyayla Uyumlu Yaşamak Mümkün

Kibir, ego, büyüme, kalkınma, sahiplik ve israf gibi kavramların geçerli olmadığı ekoköyleri ve kültürünü Yeryüzü Derneği’nden Aytaç Tolga Timur’un kaleminden okuyoruz.

24 Kedi Her Zaman Kazanır

Vestel’in “Bir klimayı mağazalardan alabilirsiniz, ama kedi almak isterseniz onu da sokaktan ya da barınaktan alabilirsiniz” diyen “Kedi Kazanır” adlı kampanyası, reklamcılığın değişen yüzünün de bir göstergesi. Yoksa sosyal reklamcılık mı doğuyor?
 

32 Ebola ve İklim Değişikliği

Scientific American, en az 12 adet ölümcül hastalığın yayılmasının, iklim değişikliğiyle doğrudan veya dolaylı ilişkisi olduğunu iddia ediyor.
 

34 Balkanlar ve Ötesine Bir Sürdürülebilirlik Yolculuğu

balkanlarveotesiGeçtiğimiz ay, Bölgesel Çevre Merkezi REC Türkiye’den altı dostumuzla, Balkanlar üzerinden Macaristan’a kadar uzanan bir gezideydik. REC Bulgaristan, Sırbistan Ülke Ofisleri ve Macaristan Merkez Ofisi’ne yapılan ziyaretlerde bilgi alışverişleri, deneyim paylaşımlarında bulunduk ama belki daha da önemlisi işbirlikleri olanaklarını, ülkelerimizi, kültürlerimizi ve tabii dünyanın ahvalini konuştuk.
 

42 Mutlu Keçiler, Meraklı Kediler ve Yaratıcı Çocuklar

Alternatif eğitim, demokratik okul, ekolojik duruş ve özgün finansman vizyonu doğrultusunda Bodrum’da “Mutlu Keçi” Okulu’nu kuran Başka Bir Okul Mümkün Derneği şimdi de Ankara’da “Meraklı Kedi”yi açmaya hazırlanıyor.
 
sytv

48 Sürdürülebilir Yaşam TV Çok Yakında Yayında!

Sürdürülebilirlik alanındaki belgeselleri, çalışmaları izleyiciyle buluşturacak olan Sürdürülebilir Yaşam TV Ekim ayında yayına başlıyor
 
 

55 DOSYA: Güneşe Ne Kadar Uzaklıktayız?

Güneş enerjisi hem dünyada hem Türkiye’de muhteşem bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. Hane içi kullanımdan sanayi ölçekli uygulamalara ve tarımsal sulama sistemlerine kadar güneş enerjisinin Türkiye macerası da asıl şimdi başlıyor…
 

82 Sürdürülebilir Kampüs Olma Yolunda

Özyeğin Üniversitesi, çevreye duyarlı yerleşke ve binalarıyla sürdürülebilir, katılımcı bir eğitim kurumu olmaya doğru gidiyor.
 

88 “HES’e izin yok” Diye Yazılır “HES’e izin var” Diye Okunur

hes

Filiz Yavuz ve görüşlerine başvurduğu çevre avukatları, “Doğal sit’lere HES yapılamaz” diyen 69 sayılı ilke kararının aslında, “Doğal Sit’lere HES yapma sistematiği”ni tamamlamaktan başka anlamı olmadığını söylüyor.
 

90 Bir Uygarlık Öğretisi Olarak Kerpiç

“Kerpiç mimarlığın bir değer oluşturabilmesi için, geçmiş ve geleceğin birlikteliğinden oluşan bir zaman anlayışına sahip olması gerekli” diyen Yapı Biyoloğu And Akman’a göre ikili kimliğini böylesine temsil eden kerpici kavramak, geleceğin mimari hedeflerine de ışık tutacak…
 
zihni

96 Ağacın Gölgesi Gövdesinden Daha Kârlı Olmadıkça… 

Geçtiğimiz ayki editör yazımıza, EKOIQ’nun genç dostlarından Zihni Başsaray’dan yanıt geldi. Aynen yayımlıyor; tartışmanın devam etmesini diliyoruz.
 

100 Güneş İçin 21 Öneri

Türkiye’de güneş elektriğinin en önemli isimlerinden Ateş Uğurel’in, nam-ı diğer Solarbaba’nın “Güneş İçin 21 Öneri” başlıklı yazısının ikinci ve son bölümünü yayımlıyoruz.
 

Her Sayıda

4 Haberler Avustralya Karbon Vergisini Kaldırdı; İklim Değişikliği İltica Gerekçesi; 2015 Yılından Yemeye Başladık! “2. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu” Kasım’da İzmir’de; Japon Belediye Başkanları’ndan Türkiye’deki Mevkidaşlarına Mektup Var.  22 Son Buzul Erimeden Levent Kurnaz: Hava Olaylarının Nedenleri Üzerine 40 Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: İnsani Gelişim’de En Keskin Düşüş Afrika, Libya ve Suriye’de; Küresel Isınma Ulaşımı da Tehdit Ediyor; 2013, Yine Rekorların Yılı Oldu. 52 Change.org’dan Uygar Özesmi: İztuzu Plajı Özelleştirilmesin; Çevre ve Doğa için Değişim Rüzgârları Esiyor; 35 Bin İnsan Harekete Geçti, Hevsel Bahçeleri Kurtuldu. 80 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: ABD, gıda atığını %80 azaltmayı hedefliyor; Okyanus derinlerinden enerji üretmek hayal değil; Kurumsal şirketleri sürdürülebilirliğe iten nedir? Biyoçeşitliliğin gözlenmesinde “Büyük Veri” nasıl kullanılır? Arıları kurtarma planı “üçlü fayda” getirecek. 86 Yeşil Günlük Cihan Koral Malak: Don Kişot’tan Üretim Şenliği; Hiç Çikolatalı Sarımsak Yediniz mi? 94 Akademiden “Yeşil Altın Antep Fıstığı Zirvesi”; Sürdürülebilirlik Akademisi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle 19 Eylül’de Gaziantep’te düzenleniyor. 98 Sinerjik Enerjinin “trendsetter”ını Temiz Enerji olarak belirleyen Alternatif Enerji, 2014 yılının en ümit vaat eden trendlerini kaleme aldı. 108 Gözümüzden Kaçmayanlar Artvin’deki HES için verilen “acele kamulaştırma kararı”na mahkemeden ret; BM, Güney Sudan’daki gıda güvensizliği için “dünyanın en kötüsü” tarifini kullandı; Nükleersiz Türkiye İçin Kürekle Karadeniz turu başlıyor; Konya Havzası hidrolik kuraklığa girdi. 112 Kitap Daha Sıcak ve Kıt Bir Dünya İçin: Büyük Eksen; Yeşil İktisat: Ekolojik Krize Karşı Koymak; Sebze Kitabı

Kadıköy'de Yeni Bir Adım mı?

Önceki Haber

Sen Yapmazsan Başkası Yapar

Sonraki Haber

Diğer Haberler