Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

EKOIQ Aralık Sayısında Neler Var?

451 0

Avrupa Parlamentosu Tartışıyor: Denizler Tehlikede
EKOIQ Dış Haberler Editörü Zeynep Heyzen Ateş, 4 Kasım’da Seas at Risk Vakfı’nın Avrupa Parlamentosu’nda düzenlediği “Denizleri Çöplüğe Dönüştürmeyelim” konferansından izlenimlerini aktarıyor.
Ekolojik Avrupa Turundan Bisikletli Sahaf’a Bisikletleriyle parasız, etsiz, fosil yakıtsız Avrupa turuna çıkan Rüzgar ve Mirra Çöpçü’nün yeni projeleri “Bisikletli Sahaf”.
Sürdürülebilir ve Etkili: “Gelecek Turizmde” Anadolu Efes’in yedi yıldan bu yana yürüttüğü “Gelecek Turizmde” projesi, sürdürülebilir turizm için önemli kaynaklar yaratmanın yanı sıra varolan kaynaklara da ulusal çapta dikkat çekiyor.
CDP Dünya İklim Liderleri Arasında Tofaş da Var Karbon Saydamlık Projesi CDP’nin Türkiye 2014 Raporu açıklandı. Türkiye’den 9 şirket CDP İklim Saydamlık Liderler Endeksi’ne girerken, Tofaş da küresel olarak belirlenen CDP İklim Performans derecelendirmesine göre ‘A’ yer alan ilk ve tek Türk şirketi oldu.
DOSYA: Raporlamanın Bugünü, Sürdürülebilirliğin Geleceği
Raporlamanın kaderi hızla değişiyor. Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi BIST 30; Global Reporting Initiative’in devrimsel atağı GRI G4 Standartları ve hızla yükselen Entegre Raporlama tartışmaları, bu değişimin köşetaşları olarak okunabilir. Artık isteyenin istediğini aktardığı raporlama dönemi bitiyor; kurumsal sürdürülebilirliğin odak noktalarına doğru yeni bir yönelim yavaş yavaş başlıyor.
Bir Dünya Çocukları Parkı
Hayata Destek Derneği tarafından Hatay’da kurulan “Bir Dünya Çocukları Parkı”nın en önemli özelliklerinden biri, sürdürülebilirlik esaslarına göre tasarlanmış olması.
Eczacıbaşı “Yeşil İz”ler Bırakıyor
Eczacıbaşı çalışanlarının yeşil iş ve yaşam alışkanlıklarını benimseyerek içselleştirmelerini amaçlayan iç iletişim projesi “Yeşiliz/Be Green”, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin düzenlediği Golden World Awards’ta birinci oldu.
Yeşil Dostu-Green Check Sertifikası’na Başvurma Zamanı
Bureau Veritas ile işbirliği yapan Sürdürülebilirlik Akademisi, Yeşil Dostu-Green Check Sertifikası’nı oluşturarak Türkiye iş dünyasına sundu. Bu sertifika, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Eko-Etiket örneği…
“Bilmezgi Çağı”ndan Kaçış Planı
Science for Environment Policy’nin Ekim ve Kasım bülteninden seçtiği dört önemli makaleyi derleyen Fatma Gül Altındağ, içinde bulunduğumuz çağı Oğuz Atay’ın Tehlikeli Oyunlar romanına atıfta bulunarak şöyle tanımlıyor: Bilmezgi Çağı…
Bir Kaynak Verimliliği Aracı Olarak Endüstriyel Simbiyoz
Türkiye’de Temiz Üretim ve Endüstriyel Simbiyoz konularında temel isimlerden ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Göksel N. Demirer ve Dr. Eylem Doğan-Subaşı’nın EKOIQ için kaleme aldığı yazıyı, konuyu tam olarak kavramak isteyen herkese öneriyoruz…
Madem ki Kaynaklarımız Kısıtlı…
Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve çevre alanlarındaki “ilk tematik teknolojik geliştirme bölgesi” OSTİM Teknopark, sözden eyleme geçmek isteyen tüm paydaşları bekliyor.
HER SAYIDA
Haberler AB’de En Fazla Kamu Desteği Yenilenebilir Enerjiye; BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin Hesaplanmasına Başlandı; Zeytinimi Kesme Kampanyasına İmza Attınız mı? SOLARTR 2014 Güneşe Dokundu
Change.org’dan İstanbul’un İncisi Bebek’te Tekne Parka Hayır; RESt Çek! Yander A.Ş. Köyümüzden ve Doğamızdan Elini Çek
Son Buzul Erimeden Levent Kurnaz: ABD-Çin İklim Anlaşmasının Önemi
İş Dünyasından Konca Çalkıvik: “Binalarda Enerji Verimliliği” Artacak
Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Ebola Ekosistemin Çöküşüdür; Küresel Rüzgar Gücü 2050’de
4000 GW’ı Aşabilir; Maden Sahalarında Yenilenebilir Enerji
Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: G20 ülkelerinde Fosil Yakıtlar Sübvanse Edilmeye Devam Ediyor; Yeşil Ekonomi Konusunda Algı Gerçek mi?
Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay:
Çocuklarını Seven Kent
Sürdürülebilir Markalar
Semra Sevinç: Markalar, 2015 Yılında Neleri Feda Etmeye Hazırlanıyor?
Akademi’den
“Değişen Dünya Şartlarına Uyum Sağlanmalı”; Otomotiv Sektöründe Sürdürülebilirliğe Yatırım Yapan Kazanacak
Sinerjik Tüm Dünya Kirli Olanı Kapatıp Temizini Açıyor
Yeşil Günlük Cihan Koral Malak: Birken Çok Olabilir miyiz? “Like” Ederek Vicdan Rahatlar mı? Girişimcilik ile İlgili Girişimler
Gözümüzden Kaçmayanlar
Gözde İvgin: Çanakkale’deki Arisbe antik kentinin sit derecesi düşürülmeye çalışılıyor; Rusya’daki Rostov Nükleer Santralı devre dışı bırakıldı.
Kitap Her Çevrecinin Kapitalizm Hakkında Bilmesi Gerekenler; Resimli Türkiye Florası Cilt: 1 ; İklim Kumarhanesi

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş