18 Doğal Olarak Genciz!
içindekiler 18
Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Yuva Derneği işbirliğinde yürütülen Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi’nin proje yöneticileri ve gönüllü eğitmenleri deneyimlerini Aslı Dede’ye anlattı.
26 Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Gelecek için: HES Üzeri GES
TYT, 2011 yılından bu yana güneş enerjisi sistemleri üzerinde ça­lışarak yenilikçi projeler üretiyor. Şirketin kurucu genel müdürü Cihan Özalevli ile projelerini, yüzer sistemlerin getirdiği avantaj­ları ve Türkiye’nin potansiyelini konuştuk.
32 Rüzgar, Güneş, Kahve ve Kediler…
Tunca Üçer daha sürdürülebilir bir yaşam için dünyanın dört bir yanından haberleri ve yenilikçi çözümleri EKOIQ için derledi.
34 “Değer Yaratın, Geleceğe Saygı Gösterin”
Eserleri dünya üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulan Prof. Dr. Güler Aras ile sürdürülebilirlik, finans ve yönetişim alanları üzerine konuştuk.
40 Her Kilometrede Dünyayı Yakmamak İçin…
SKD, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ve özel sektör iş­birliği ile hazırlanan “Taşıtlarda Enerji Verimliliği” kılavuzu hakkında yazan TNT Türkiye Kalite Sistemleri, İdari İşler, İSG Yönetim Sistemi Müdürü Özgür Şener, bundan sonra her sayıda sürdürülebilir ulaşım üzerine yazılarıyla aramızda olacak.
43 DOSYA: Hiçbir Çalışanın Geride Kalmaması için Adil Geçiş
Günümüzün en acil sorunu olarak önümüzde duran gelir ada­letsizliği, iklim kriziyle de birleşince üretim yöntemlerini değiş­tirmek yegane çözüm olarak öne çıkıyor. Ancak böyle bir uygu­lamada işini kaybetme riski altında olan milyonlarca çalışan var. Küresel sendikalar ise “Adil Geçiş” (Just Transition) yaklaşımı ve “Kimse geride bırakılmayacak” sloganıyla özel sektör ve devletle­ri masaya oturtup işsizlik oluşmasına fırsat tanınmadan yeşil eko­nomiye geçiş sağlamak istiyor. Uzmanlar, Türkiye ve dünyadaki durumu EKOIQ için değerlendirdi.
64 Senin Atığın Benim Değerim, Benim Atığım Senin Değerin
Amsterdam merkezli Circle Economy’nin CEO’su Andy Ridley ve Cir­culator projesinin yöneticisi Merve Güvendik ile döngüsel ekonominin neden olmazsa olmaz olduğunu, projelerini, Türkiye’nin bu alanda taşı­dığı potansiyeli ve COP21’i konuştuk.
70 Atık Toplama Sistemleri Akıllanıyor
Evreka’nın kurucularından Umutcan Duman, atıkların daha verimli şekilde toplanmasının neden önemli olduğunu ve geliştirdikleri sistemi EKOIQ için kaleme aldı.
74 Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridoru
Ocak ayında başladığımız Küçük Destek Programı (SGP) Projeleri seri­si kapsamında bu ay KuzeyDoğa Derneği’nin yürüttüğü Yaban Hayatı Koridoru projesini, derneğin Bilim Koordinatörü Emrah Çoban ile gö­rüştük.
80 “Körfez Devletleri Adım Atmak Zorunda”
Yaklaşık sekiz yıldır Arap ülkelerini iklim değişikliği ile mücadelede ha­rekete geçirmeye çalışan Ürdünlü genç aktivist Safa al Jayoussi, COP21 sonrası devletlerin atması gereken adımları anlattı.
87 Delinin Düşü Güzeldir Bilgeninkinden…
içindekiler 87
The Guardian gazetesi 18 Ocak sayısında Natural Climate Change im­zalı, okyanusların alarm çanlarını çaldıracak kadar hızlı ısındığını gös­teren bir araştırmaya yer verdi. Zeynep Heyzen Ateş, bu tatsız manzara karşısında “doğanın sınırlarını esneten ihtimalleri hayal edebilen”lerin getirdiği çözüm önerilerini yazdı.
92 Yirmi Yıllık Bir Güneş Hikayesi: SolarBaba
Güneş enerjisi alanında çalışan herkesin tanıdığı, uzaktan takip edenle­rin bile kulağına bir şekilde çalınan SolarBaba ile güneşin bugünü ve geleceğini konuştuk. Ateş Uğurel’i dinleyince, insanın aklından “neden ben de güneşe yatırım yapmıyorum” düşüncesinin geçmemesi imkansız gibi…
102 İki Şehir, Bir Bisiklet
Çevre Bilimi Uzmanı ve Peyzaj Mimarı Dr. Sibel Ağı Günerhan bisikle­tin daha fazla görünür ve kullanılır olması dileğiyle Kanada’nın Halifax, Hollanda’nın Amsterdam kentinden örnek uygulamaları, fotoğraflarıyla birlikte sayfalarımıza taşıyor.
HER SAYIDA
4 Haberler “Yeryüzü ve Birbirimizle Barışalım”; REW İstanbul’a Geri Sayım Başladı; “Yok Olmadan” Gezin!; Yeşil Binalar, Dayanıklı Şehirler…
24 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Sürdürülebilir Kalkınmanın Gündeminde “İnsan” Var
72 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Pekin’de İşyeri Kapattıran Hava Kirliliği, NASA’nın Oyun Değiştirecek Projesi, Karbon Fiyatlaması…
82 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Çevre ve Enerji Politikamız
84 Bilim Dünyası Fatma Gül Altındağ: Böcek Yiyen Yarasalar, Hepimize Yetecek Yenilenebilir Kaynaklar, Bizi Güneşten Alıkoyan…
90 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sustainable Brands 2016 Istanbul için Danışma Kurulu İkinci Kez Toplandı; Oteller Yeşilleniyor
100 Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: Sayısal Uçurum ve Kalkınma İlişkisi; İşletmeler, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Sahipleniyor mu?; İklim Değişikliği ile Mücadelenin ABD’ye Finansal Getirileri; Petrol Zenginliğinde Enerji Verimliliği Engelleri
108 Change.org’dan Kral Çıplak
110 Gözümüzden Kaçmayanlar Venezuela’da GDO’ya yasak, Gediz Deltası’ndaki flamingolar tehlikede, Almanya’nın bisiklet otoyolunun ilk etabı açıldı…
112 Kitap Doğayla Tasarlamak; Düne Kadar Dünya; Sosyal Eşitsizlik Sorunu (The Problem of Social Inequality)

Meraklar, Duruşlar ve Hareketler Bir Açık Çağrı!

Önceki Haber

Doğal Olarak Genciz!

Sonraki Haber

Diğer Haberler