Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

#Ekoiq 65. Sayısı Çıktı! İçinde neler var?

395 0

18 Elbirliği ile Nimri’de Yeniden Hayat!
Yves Rocher Vakfı’nın 15 yıldır düzenlediği “Toprağın Kadınları” yarışmasında dünya birinciliği ödülünü kazanan Özgül Öz­türk, “Nimri’de Yeniden Hayat” projesini anlattı.
24 Ya Kimyasal Ayakiziniz?
Sustineo Kurucu Ortağı Gülin Yücel, Chemical Fo­otprint Project (CFP) tarafından yayımlanan rapor üzerinden, kimyasal ayakizi konusuna önemli bir giriş yazısı hazırladı EKOIQ okurları için…
28 DOSYA: Rüzgarın Getirdikleri
Dünyadaki toplam rüzgar enerjisi kapasitesinin 2015 sonu iti­barıyla 432,42 GW’a ulaşarak 382,55 GW olan nükleer enerji kapasitesini tarihte ilk defa geçtiğini biliyor musunuz? Ya da AB ülkelerinin toplam talebinin %11’inin rüzgar ile karşılandığını? Peki Türkiye bu tabloda nerede duruyor?
44 Mülteciler için Yenilikçi, Kapsayıcı Çözümler
Ashoka’nın düzenlediği “Mülteciler için Yenilikçi Çözümler Konferansı”nda, dünyadan ve Türkiye’den sosyal girişimciler ye­nilikçi çözümlerini paylaştı, işbirliği fırsatlarının kapısı aralandı.
48 Yeşil Tahvil ile Geleceğe Yatırım
Türkiye’nin ilk “Yeşil/sürdürülebilir tahvil” ihracatını gerçek­leştiren bankası olan TSKB’nin Genel Müdürü Suat İnce, “Ye­nilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının yanı sıra toplumsal faydayı gözeten sağlık ve eğitim alanındaki projeleri de destekleyeceğiz” diyor.
52 “Karbon Salımını Artırmadan Büyüyeceğiz”
2024 yılına dönük önemli çevresel ve sosyal taahhütlerde bulun­masıyla dikkat çeken Pladis Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölge CEO’su Mehmet Tütüncü, sorularımızı yanıtladı.
58
58 “Oyunu, İşbirliği Değiştirecek”
Binaların sürdürülebilirlik il­kelerine göre yapılmış olması onları gerçekten sürdürülebilir yapar mı? IES İş Geliştirme Mü­dürü Luc Delestrade yanıtlıyor…
66 Elektrik Piyasası Kanunu’nun Çevresel Yansımaları
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğ­lu, elektrik piyasasına dair TBMM’de yeni kabul edilen düzenle­meleri EKOIQ okurları için değerlendirdi.
70
70 Afetlerle Kalkınmayı Öğrenmek
Afetlerle Kalkınma: Tecrübeler ve Politikalar kitabının editörü, Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Murad Tiryakioğlu kalkınma­nın doğal afetleri de dikkate alınarak planlanması gerektiğini söylüyor.
76 Anlık Değil, Sürdürülebilir Enerji Yönetimi
Positive Enerji’nin kurucularından Soner Hacıhaliloğlu, “Asıl önemli olan tüketilen enerjinin ne kadar değil nasıl tüketildiğinin analiz edil­mesi” diyor ve geliştirdikleri teknolojiyi anlatıyor…
78 Somut Hedeflere, Hep Birlikte!
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Çözümler Ağı Türkiye Ofisi Başkanı Doç. Dr. Nilgün Cılız, SDSN Youth Türkiye temsilcisi Şila Temizel ve araştırmacılarından Başak Burcu Yiğit ile çalışmalarını konuştuk.
82 Ekoloji ve Binalar
Dünya Yeşil Binalar Konseyi üyesi olan ÇEDBİK, bu aydan itibaren çev­re dostu binalar konusundaki gelişmeleri EKOIQ sayfalarına taşıyor…
86 Büyük Balık Küçük Balığı Yutmasın!
Ecocean, geliştirdiği sistemlerle deniz biyoçeşitliliğinin korunmasına katkıda bulunuyor. Şirketin Satış Müdürü Yann Guais, kurdukları sistemleri ve denizlerdeki biyoçeşitliliğin korunmasının neden hayati önemde olduğunu anlattı.
91 Önyargıları Kırarak Yola Devam…
Kurumların sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık alanındaki uygulamalarını paylaştığı SÜR2016 etkinliğinin ardından TÜSİAD’ın sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını YK Üyesi Metin Akman ile konuştuk.
94 Güneş Panellerinde Dünya Rekoru
Panasonic, Ar-Ge aşamasında, %23,8 güneş paneli dönüşüm verimliliği­ne ulaşarak bir dünya rekorunun da sahibi olduğunu açıkladı. Panaso­nic Ürünleri Grubu Satış Müdürü Koray Yıldız anlatıyor.
101 Sığla Gölgesinde Sanat
Doğa Koruma Merkezi ve İngiliz Yaban Hayatı Sanatçıları Derneği’nin Haziran ayında gerçekleştirdiği “Doğa için Sanat” projesinde sanatçılar ve öğrenciler bir hafta boyunca Köyceğiz’de sığla ormanlarını resmetti.
108 Sürdürülebilir Yaşam için Akıllı Su Çözümleri
1-3 Eylül tarihlerinde ikincisi düzenlenecek olan IWE Istanbul Water Expo “su” konusunda bilinç düzeyinin artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.
HER SAYIDA
4 Haberler Mavi Kuşak’ın İlk Yılı Tamamlandı, Gezegeni Kurtarmak için Basit Çözümler, Kömür Dışa Bağımlılığı Azaltmıyor…
22 Yaşanabilir Kentler
Sibel Bülay: Türk Kentleri Niçin “Yaşanabilir Kentler” Listelerinde Yer Alamaz?
56 Ekomobil Ersoy Yaşar: Otomotivde Sürdürülebilir Yaklaşımlar
62 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: 1,5 derece mi, 2 derece mi?
74 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden “Sürdürülebilir İş Ödülleri” Başvuruları Başladı; Sürdürülebilir Turizm için Yeşillenen Oteller
85 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Daha Şeffaf, Sürdürülebilir Bir İş Modeli için “Sürdürülebilirlik Raporlaması”
96 Veri-Analiz Gökçe Vahapoğlu Şahin: Dünyanın Önündeki Tehdit: Su Kıtlığı; Küresel Karbon Fiyatlaması Artışta; Amazonlar Elden Gidiyor mu? Küresel Enerji Görünümü
98 Change.org’dan Enerji Gerekçe; Rant Halkın Cebine
104 SolarBaba’dan İnovatif teknolojileri yaygınlaştırmak amacıyla ürün geliştiren Deer Mühendislik, akıllı cihazların şarjını kolaylaştıran solar sehpalarını piyasaya sundu.
106 Sosyal Medyadan
Özgür Öztürk: CO2’yi Yeraltında Kayaya Dönüştürmek, Grönland Sularında Yeni Balık Türü, Danimarka’da Çöpe Giden Gıdada Azalma…
110 Gözümüzden Kaçmayanlar Gözde İvgin: Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı, denizleri plastik çöplerden arındıracak girişim, Van’da sualtı peribacaları…
112 Kitap Ekolojizm, İsyanın ve Umudun Dip Dalgası, Kadın Çiftçilerin Artışı ve Sürdürülebilir Tarım (The Rise of Women Farmers and Sustainable Agriculture)

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş