Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

#Ekoiq Kitap Önerileri Mayıs-Haziran

485 0

Dünyanın Durumu 2016- Bir Kent Sürdürülebilir Olabilir mi?

Yazar: Kolektif, Worldwatch Institute
Çeviren: Duygu Kutluay
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası, yani 3,9 milyar insan kentlerde yaşıyor ve bu nüfusun 2050 yılına kadar ikiye katlanması bekleniyor. Bu büyümeyle birlikte yaşanabilir, adil ve sürdürülebilir şehirler nasıl düzenlenecek? Gerekli sosyal ve fiziksel altyapıya nasıl yatırım yapacağız? Dünyanın Durumu 2016-Bir Kent Sürdürülebilir Olabilir mi? kitabı insanlık tarihi boyunca şehirlerin izlerini sürerken sürdürülebilir kentleşmenin esaslarını irdeliyor. Kentsel sürdürülebilirlikte biyolojik çeşitliliğin rolü, kent ekonomisi, tüketim ve enerji kullanımı gibi şehirlerin temel yapısal unsurlarını inceliyor. Kitabın “Kent Profili” bölümlerinde, kentsel sürdürülebilirliği konu alan en özgün projelerde çalışan profesyoneller, birinci elden deneyimlerini paylaşıyorlar.

Büyük Gerileme – Zamanımızın Ruh Hali Üstüne  Uluslararası Bir Tartışma

Hazırlayan: Heinrich Geiselberger
Çeviri: Merisa Şahin, Aslı Biçen, Ahmet Nüvit Bingöl, Orhan Kılıç
Yayınevi: Metis
Dünyanın birçok yerinde sağ popülizm neden neredeyse eşzamanlı olarak yükseliyor? Bu yükselişin arkasındaki sosyolojik ve ekonomik nedenler ne? Küresel iklim değişikliğinin küresel göç üzerindeki etkisi ne? Mevcut yönetimlerin bu sorunlar karşısında aldığı tutumlar kimi korumaya yönelik? Yabancı ve göçmen düşmanlığını, giderek ırkçılığı körükleyen ekonomik ve sosyal politikaların dışına nasıl çıkılabilir? Alt sınıflarla orta sınıfların talepleri hangi noktalarda buluşup hangi noktalarda ayrılıyor? Bütün bunlardan kimlik siyasetine sıkışıp kalmış olmamız mı sorumlu? “Büyük Gerileme” karşısında neler yapılabilir? 12 dilde aynı zamanda yayımlanan kitaba Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Hindistan gibi ülkelerden katkıda bulunan 15 yazar bu ve benzeri küresel soruların cevaplarını arıyor

Küresel Sürdürülebilirlik: Önde Gelen 21 CEO, İyi İşler Yaparak Nasıl İyileşebileceğimizi Gösteriyor (Global Sustainability: 21 Leading CEOs Show How to Do Well by Doing Good)

Yazar: Mark Lefko
Yayınevi: Moran James Publishing 2017
Küresel sürdürülebilirlik, yeryüzündeki herkesin hayatta kalmak ve gelişmek için ihtiyaçlarının karşılanmasının güvence altına alınması anlamına geliyor. Ancak bunun uygulanabilir ve sürdürülebilir olması için işletmelerin de kâr etmesi gerekli. Yazarın, farklı alanlardan iş dünyası liderleriyle bire bir görüşmelerine yer veren kitapta Richard Branson-Virgin Group, Paul Polman-Unilever, Ann Sherry-Carnival Australia, Feike Sijbesma-DSM, David MacLennan-Cargill, Marc Benioff-Salesforce gibi isimler yer alıyor. 21 CEO, Küresel Sürdürülebilirlik hareketinin dünyanın dört bir yanındaki en kârlı şirketlerin büyümesini nasıl şekillendirdiği? şirketinizin bu harekete nasıl katılabileceği ve bu katkıdan nasıl fayda sağlayabileceğini anlatıyor ve etik prensiplerin şirketin kimliğini nasıl biçimlendirdiği üzerine görüşlerini paylaşıyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.