Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

EKOIQ Yeni Sayısı Çıktı!

503 0
18 Trump’ın Paris Anlaşması’ndan Çekilme Kararının Türkiye’ye Olası Etkileri
WWF-Türkiye İklim ve Enerji Programı Danışmanı Mustafa Özgür Berke, Trump’ın kararına sevinenlere küçük bir uyarı yapıyor…
22 “Dönüşüm Tüm Değer Zincirini Kapsamalı”
BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu doğrusal sistemi döngüsel ekonomiye dönüştürenlerin fark yaratacağını söylüyor.
28 “Atık Problemini Fırsata Dönüştürüyoruz”
E-atıkları dönüştürmeye yardımcı olan Joost De Kluijver ile kurduğu iş modeli aracılığıyla sürdürülebilir yaşama yaptığı katkıları konuştuk.
31 Plastik Sürüleri mi, Balık Sürüleri mi?
BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden 14’üncüsü “Sudaki Yaşam” için deniz kaynakları korunmalı, sürdürülebilir kullanılmalı.
32 Yeşil Ekonomi Politikaları, Hem De En Somutundan…
İstanbul Politikalar Merkezi Proje Bilimsel Koordinatörü Ümit Şahin ile “İklim İçin Yeşil Ekonomi Politikaları” raporunu konuştuk.
36 İklim Eylemi Ama Nasıl?
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 13. başlığı olan “İklim Eylemi”, küresel siyasi gelişmeler nedeniyle ciddi bir risk altında ama bu konuda önemli çabalar da var.
38 “Tasarım Odaklı Düşünmekten Başka Bir Seçeneğimiz Yok”
Zorluteks Genel Müdürü Cemil Çiçek ile sürdürülebilir dünya hedefi için hayata geçirdikleri uygulamaları konuştuk.
44 “Temel Hedefimiz, Çalışanlarımızın Yaptıkları İş ile Sürdürülebilirlik Arasındaki Bağı Görmesiydi”
Türkiye’nin en büyük beş denetim firmasından biri olan Mazars Denge CEO’su Dr. İzel Levi Coşkun, ilk sürdürülebilirlik raporlarının hazırlanma sürecini ve planlarını anlattı.
46 DOSYA: Dünyayı Yenilikçiler Kurtaracak, Yaratıcı Bir Fikirle Başlayacak Her Şey…
Dünyamızın karşı karşıya olduğu karmaşık sorunlar giderek artıyor. BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çözümler konusunda bir yol haritası sunarken belli ki mevcut iş yapış biçimleri çok da işe yaramıyor. Ancak son yıllarda Türkiye’de yaratıcı çözümler üretenleri desteklemek için düzenlenen programlar, yarışmalar ve etkinliklerin sayısının artması umut vaat eden bir tablo çıkarıyor ortaya…
64 Yenilenebilir Enerji Sektöründe Genç İstihdamı Nasıl Artar?
Yrd. Doç. Dr. Barış Gençer Baykan Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında genç istihdamının geliştirilmesinin hedeflendiği “İşini Güneşe Dön Projesi”ni değerlendirdi.
72 Sivil Toplum Kuruluşları için Bireysel Bağış Platformu
Marjinal Sosyal’in oluşturduğu Sosyal Bağış Hareketi, toplumsal sorunlara kalıcı ve sürdürülebilir çözüm üreten sivil toplum kuruluşlarını tanıtarak güven çemberini genişletmeyi amaçlıyor.
74 “Sizin İçin İyi, Gezegen İçin İyi”
2016 yılında 140. yılını kutlayan, dünyanın en büyük makarna üreticisi Barilla, “Sizin için iyi olan, gezegen için de iyidir ama gezegen için iyi olan da hiç kuşkusuz sadece sizin için değil, gelecek nesiller için de iyidir” diyor.
76 Doğayla Bir Arada Öğrenmek, Keşfetmek, Eğlenmek
İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur, Çanakkale Ayvacık’a bağlı Güzelköy’de düzenlenecek “BİLGİ Doğada” yaz okulunu anlattı.
82 CFO Gündeminde Sürdürülebilirlik
Kâr, hisse değeri, gelir, pazar payı, masraflar, sermaye/yatırım geri dönüşü, risklerin yönetimi derken sürdürülebilirliğin de CFO (Finanstan Sorumlu Yönetici) gündemlerine girdiği görünüyor.
88 Kurumsal Çevre Politikaları Kullanıcı Deneyimi İçin Ne İfade Ediyor?
SHERPA tarafından kaleme alınan yazı, kurumların çevre politikalarını, stratejik temellerden biri kabul ederek değerlendirmeleri gerektiğini ortaya koyuyor.
92 “Meydan Okuyan Markalara İhtiyacımız Var”
İngiltere’deki Radley Yeldar adlı iletişim ajansında danışmanlık görevini yürüten Ben Richards, “amaç” ile birleştirilen sürdürülebilirlik stratejisi için yapılması gerekenleri paylaştı.
98 Atıksız bir Mutfağa Doğru…
Uzun yıllardır “Sürdürülebilir Tasarım” konusunda verdiği dersler ve çalışmalarıyla tanıdığımız Gönül Paksoy bilgi ve deneyimini yemek alanına taşıdı.
HER SAYIDA
4 Haberler 350.org’dan “Harekete Geç” Çağrısı!, Sürdürülebilir Kalkınma İçin Sürdürülebilir Moda, Yollar Yürümekle Yeşillenir, %100 Ekolojik Pazarlar’da Yeni Dönem
26 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Adelaide: Güzel Yaşamın Adresi
42 Son Buzul Erimeden Prof. M. Levent Kurnaz: Bir Kez Daha Paris Anlaşması
68 Afetlerle Kalkınma Dr. Murad Tiryakioğlu: Mültecilikten Misafirliğe Geçişte Gözden Kaçanlar…
70 Veri-Analiz Elif Gökçe Şahin: Atmosferik Karbondioksit Seviyesinde Yeni Rekor;
Küresel Ekonomi Büyüdü, Karbon Salımları Sabit Kaldı; Elektrikli Arabalar Her Yerde İklim Dostu Değil; Kömür Eşittir Yoksulluk
78 Change.org’dan Kömür Üzmesin! 85 İş Dünyasından Konca Çalkıvik:
Küresel Hedefler İçin CEO Etkisini Artırıyoruz
86 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden
Sürdürülebilir Gıda İçin Tüm Paydaşlar ile Büyük Buluşma, Sürdürülebilir İş Ödülleri 2017 İçin Başvurular Başladı!
90 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Afrika’ya Yeşil Duvar, Dünya Sahnesindeki Döngüsel Ekonomi, Çin’in İlk “Dikey Ormanı”…
94 ÇEDBİK’ten Selçuk Özdil: Yapılı Çevremiz Kadar Sağlıklıyız!
100 SolarBaba’dan Güneş enerjisi teknolojilerinin seyrini 20 yıldır en yakından takip eden SolarBaba platformu, Türkiye ve dünyadan gelişmeleri paylaşıyor.
102 Gözümüzden Kaçmayanlar Kadıköy’de kanserojen asbest, gıda enflasyonunu düşürecek tedbirler, okyanuslara plastik tehdidi…
104 Kitap Hukukun Ekolojisi: Doğa ve Toplumla Uyumlu Bir Hukuk Sistemi; Çağdaş Yapı Malzemesi Toprak ve Alker; Drawdown: The Most Comprehensive Plan Ever Proposed to Reverse Global Warming

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş