Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Trump’tan Sonra Gözler Avustralya’da

,
518 0
KPMG’nin her ay petrol ve gaz piyasalarını analiz ettiği raporunda geçen ay Paris Anlaşması öne çıktı. Raporda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris Anlaşması’ndan çekilme kararı almasının ardından gözlerin Avustralya’ya çevrildiği belirtildi. KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Avustralya, ülke menfaatlerini tercih ederek, doğalgaz kaynaklarını Paris Anlaşması’ndaki taahhütlerine uygun olmayan yöntemlerle çıkarmaya karar verirse iklime bir çelme de Avustralya’dan gelecek” dedi. Türkiye’deki Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin dünya enerji gündeminde yer bulduğunu belirten Bilirgen, “YEKA projesi özellikle dünya medyasında Siemens’in Türkiye’de ihale kazanması şeklinde yankı buldu. Politik gerilimin ardından Almanya’nın en büyük şirketlerinden birinin Türkiye’de böyle büyük bir yatırımın ihalesini kazanması ticari ilişkilerin etkilenmeyeceği yönünde pozitif bir izlenim yarattı” dedi. Raporda öne çıkan bulgular ise şöyle:
– Son üç yıldır petrol düşük fiyatlarda seyrediyor ve önümüzdeki dönemde de bu durumun devam etmesi bekleniyor. Bu düşük fiyat beklentisinin ardında, özellikle Libya ve Nijerya gibi OPEC ülkelerinden ve OPEC üyesi olmayan ABD’den beklenen bir petrol arz artışı var.
– OPEC ülkelerinin üretim kısma kararına rağmen arz fazlası beklentisi nedeniyle fiyatların 2018’de de düşük (50 dolar bandında) kalacağı tahmin ediliyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.