Gıda bankacılığına geniş kapsamlı bir bakış açısı getirerek yoksulluğa ve israfa karşı bütünsel bir modelle mücadele veren Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), Maltepe’den sonra ikinci Destek Marketi 100 bin ailenin yoksulluk sınırının altında yaşadığı Bağcılar’da açtı.

İsrafı önleme ve yoksulluk sınırı altında yaşayanların temel ihtiyaçlarını karşılama misyonuyla 2010 yılında kurulan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), ikinci Destek Marketi yaklaşık 100 bin ailenin yoksulluk sınırı altında yaşadığı Bağcılar’da açtı. Carrefour, Cargill, Chep, Evyap, Barilla, Unilever, Komşu Fırın, Jacobs, Green Chemicals, Peyman ve Nestle gibi markaların desteklediği TİDER, özgün modeliyle Global Foodbanking Network tarafından ödüllendirilmişti.

TİDER Destek Market Bağcılar açılışında konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı H. Serhan Süzer, “Türkiye’de gıda bankacılığını yaygınlaştırmak ve örnek bir model ortaya koymak için çıktığımız bu yolda ilk Destek Marketimizi 2015 yılında Maltepe’de açtık. Bu başarılı uygulamayı şimdi Bağcılar’a getirmiş olmanın büyük mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği gibi, Bağcılar nüfusun ve buna paralel olarak yoksulluğun en yoğun olduğu ilçelerimizden bir tanesi. Biz de devlet kurumları ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde bu bölgede yürütülen yoksullukla mücadele çalışmalarının bir parçası olacağız. Aynı Maltepe’de yaptığımız gibi, Bağcılar’da da bir yandan ailelerin temel ihtiyaçlarına kolay ve düzenli şekilde ulaşabilmeleri için çaba gösterirken bir yandan da Destek İK platformu ile onları uygun işlere yönlendirerek kendi ayakları üzerinde durmaları için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Açılışta konuşma yapan TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Milletvekili Mihrimah Belma Satır da “TİDER, israf konusunda yaptığımız araştırmalarda gıda bankacılığı dendiğinde Türkiye’deki en önemli örnek. Çalışmalarımız esnasında Meclis’e gelerek, sunum yaptılar. Amerika’da Global Foodbanking Network’den ödül aldıklarında bizim bürokratlarımız da yanların- daydı. TİDER’i örnek almamızın sebeplerinden biri de şu: TİDER yardımları yapıp, bir kenara çekilmiyor. İnsanları istihdama yöneltiyor ve kendi hayatlarını idame ettirecek noktaya gelmelerini sağlıyor. Sürdürülebilirlik için bu bakış çok önemli” dedi.

İsrafa Son, Çevreye Saygı
Dünyada üretilen gıdaların üçte biri israf oluyor. Öte yandan Türkiye’de her beş aileden biri yoksulluk sınırı altında yaşıyor. TİDER Destek Market raflarındaki ürünlerin her biri normalde imhaya gidecek kullanılabilir durumda olan, yani israftan kurtarılan ürünler. TİDER hem israfın önüne geçiyor hem de bu ürünlerin imhaları sırasında ortaya çıkan çevre zararını önlüyor. Derneğin, 2015 yılında Maltepe’de açtığı ilk Destek Market’inde paylaşılan gıda, giyim ve temizlik ürünlerinden 5.000’e yakın aile faydalandı ve bugüne kadar 1.261.137 TL değerinde ürün israftan kurtarıldı.

İklim Değişikliği Fotoğraf Karelerinde

Önceki Haber

“Global Enerji Yatırımları: Sırada Ne Var?”

Sonraki Haber

Diğer Haberler