Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

#Ekoiq Kitap Önerileri

403 0

Ekoloji Almanağı 2005-2016
Yazar: Cemil Aksu, Ramazan Korkut
Yayınevi: Yeni İnsan Yayınevi, 2017
Çevre, ekoloji ya da “yaşam savunusu” olarak adlandırılan hareketlerin söz ve eylem kapasiteleri, uzun zamandan beri siyasetin gündemini işgal eden “kriz tartışmalarının” satır başlarını oluşturan temsiliyet, yatay örgütlenme, iletişim tekniklerinin siyasete etkisi, doğa-kültür/insan çatışkısı gibi konularının da daha içeriden tartışılmasını sağladı, sağlıyor. 90’lı yıllarda bir-iki yayınevi, dergi ve dernekle sınırlıyken, 2005’ten sonra birçok yerel platform kurulması, ekolojik temalı sitelerin, sosyal medya hesaplarının açılması, yayınevlerinin dizi başlıklarına “ekoloji”yi eklemeleri, belli başlı haber sitelerinin anasayfalarına “ekoloji” butonu eklemeleri hız kazandı. Artık “ekoloji” gündelik yaşamımızın ana gündem maddelerinden biri. Peki bu nasıl gerçekleşti? Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkan ve 2005–2016 yılları arasına odaklanan Ekoloji Almanağı, ekoloji hareketi tarihini, bu tarihteki kırılma noktalarını, hareket içi tartışma ve kırılmaları yeniden keşfetmek isteyenler için benzersiz bir fırsat sunuyor.

Dünyanın Durumu 2017
Yazar: Kolektif
Çeviren: Duygu Kutluay
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları, 2018
Worldwatch Enstitüsü’nün en çok bilinen yayını Dünyanın Durumu serisinin son kitabında değişik alanlardan eğitim uzmanları, yeni bir çağda öğretme ve öğrenmeye yenilikçi yaklaşımlar sunuyorlar. Eğitimi dönüştürecek ve tüm öğrencileri ekoloji temelli sosyal değişimin temsilcisi haline getirecek yeryüzü merkezli eğitim uygulamalarının örneklerini inceliyorlar. Kitapta, doğa merkezli öğrenme ve sistematik düşünme gibi çevre eğitiminin geleneksel alanlarının yanı sıra sosyal ve duygusal öğrenme ile erken dönem eğitiminde oyunun önemi gibi konular inceleniyor. Uzmanlar, daha önce benzeri görülmemiş zorluklarla baş etmeye hazır, ekolojik okuryazarlığı olan, derin düşünen, etik değerlere sahip liderler yetiştirmenin, yani yeni bir çevre eğitiminin gerekliliğine odaklanıyor.

Resource Salvation: The Architecture of Reuse (Kaynağın Kurtuluşu: Yeniden Kullanımın Mimarisi)
Yazar: Mark Gorgolewski
Yayınevi: Wiley-Blackwell, 2017
Dünya çapında artan kaynak kıtlığı yeni materyallerin çıkartılma maliyetlerinin sıçramasıyla birlikte malzeme yeniden kullanımını ve geridönüşümü gündemin ilk sıralarına taşıdı. Sürdürülebilir tasarım hareketinin temel amacı ise, inşaat malzemelerini, bileşenlerini; enerji, su, materyaller, bina bileşenleri, bütün yapılar ve hatta altyapının tamamı da dahil mümkünolan en verimli şekilde kullanmak. Hem endüstri hem de akademide yılların deneyimine sahip bir uzman tarafından yazılan kitap, dünyanın dört bir yanından tasarımcıların, atıklardan ve ıskartaya çıkmış malzemelerden verimli ve estetik binalar yapmak için kullandıkları tasarım stratejilerini inceliyor. Performans meseleleri, tasarım hususları ve süreç kısıtları üzerinde durarak gerçekleştirilmiş projelerden ve henüz yazı tahtasındaki teorik uygulamalardan bahseden kitap, sürdürülebilir mimariye ilgi duyanlar için ideal.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.