İzmir’in 25 ilçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde doğa koruma, iklim krizi, göç, eşitsizlik ve yoksulluk alanlarında işbirliği yaptı. Belediyeler, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda örnek bir model oluşturmayı hedefliyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda dünkü Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı İzmir Kurul Toplantısı’nın açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe yaptı. Kent konusunda ilçe belediyeleriyle ortak hassasiyetlere sahip olmanın önemini vurgulayan Gökçe, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir’deki ilçelerin bir araya gelerek yükselteceği ses Türkiye’ye örnek olacak. Sürdürebilir kentlerin bir ağ olarak bir arada olması ve bunun öncülüğünü İzmir’in yapması çok kıymetli. Buradan çıkarttığımız sonuçlar dünya kentlerine de model olacak” dedi.

Büyükşehir’in iklim krizine karşı kenti hazırlamak için yürüttüğü çalışmalara dikkat çeken Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2030’da İzmir’in karbon emisyonu azaltım hedefini %40 olarak açıkladığını hatırlatarak İzmir’in dünyanın gündemindeki böyle önemli bir konuda Türkiye’ye öncülük ettiğini söyledi.

İzmir’de Yeni Dönem Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, toplantıyı “tarihi” olarak niteledi. İzmir’de yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi veren Al, “Hazırlayacağımız kurumsal sürdürülebilirlik raporlarını BM’ye teslim etmek uluslararası fonlara, hibelere erişimimizi kolaylaştıracak. Kaynak bulmak gibi en önemli sorunumuza çözüm olacak” dedi.

Yerel -İz Derneği adına söz alan Evren Barış Yavuz, bu modelin bir kent koalisyonu olduğunu belirterek “Sürdürülebilir kentler için İzmir bugün önemli söz söylüyor” dedi. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Madran ise “Dünyayı  kurtarmak için, iyi bir  gelecek yaratmak için güzel bir yapının içindeyiz” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir Ofisler Kullanılacak

Toplantıda İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Velibeyoğlu da ilçelerde kurulması planlanan sürdürülebilirlik ofislerinin çalışma alanlarına ilişkin bilgiler verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi sürdürülebilirlik ofisleri kuracak ve bu ofisler üzerinden ilçe belediyeleriyle koordinasyon sağlayacak. Kentin Sürdürülebilir Kalkınma Eylem Planı oluşturulacak ve bu doğrultuda eğitim programları, atölyeler ve çalıştaylar düzenlenecek. 2020’de İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nın Türkiye üyeleri ve çözüm ortaklarının katılacağı bir buluşma yapılacak.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Tarihi Karar: Hollanda Yüksek Mahkemesi Emisyonların Derhal Azaltılmasını Hükmetti

Önceki Haber

“Biz Aynı Kalmaya Devam Edersek, Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak”

Sonraki Haber

Diğer Haberler