Burgazada’da İnşaat Atıklarından Bir Sanat Bahçesi

Hollandalı sanatçı Koenraad van Lier, “kirliliğin tam tersini” yarat­mak amacıyla İstanbul Burgazada’da “inşaat atıklarını” sanata dönüştüre­rek sembolik bir çözüm geliştiriyor.

2020 Dünya Su Günü: Su Yönetimiyle İklim Kriziyle Mücadele

Her yıl 22 Mart’ta Birleşmiş Milletler tarafından kutlanan Dünya Su Günü kapsamında, bu yılın teması iklim değişikliği ve su yönetimine bütünlükçü bir bakış açısıyla yaklaşmak.

Siber Tehditler ve İklim Değişikliği Riskleri Yükselişte

Bu yıl dokuzuncusu açıklanan yıllık küresel iş dünyası riskleri anketi “Allianz 2020 Risk Barometresi”nde, en büyük risk olarak siber teh­ditler öne çıktı. İklim değişikliğiyse, araştırma tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Anadolu İklim Krizini Konuştu!

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın faydalanıcılığında Avrupa Birliği IPA fonlarından finanse edilerek, ‘WeGlobal’ liderliğindeki uluslararası bir konsorsiyum tarafından yürütülen “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Artırılması Projesi” (İklimIN) kısa bir süre önce tamamlandı. Programın Politika Danışmanı ve Küresel Denge Derneği Başkanı Dr. Nuran Talu, “Anadolu’yla kucaklaşmadan iklim kriziyle mücadele olmaz” diyor.

“Umut, İnsanlığın Aklından Doğacak Yeni Hikayede Saklı”

Türkiye’de kurumsal yönetim ve itibar deyince ilk akla gelen isimler­den biri olan Salim Kadıbeşegil, “Kapitalizmin ‘kâr odaklı’ iş modeli iflas etmiş gibi görünüyor” diyor.

DOSYA: Tarım ve İklim Krizi Döngüsü

Anadolu’da ekip biçecek, karnımızı doyuracak, gelecek nesillerin de en az bizim kadar refah içinde yaşamasını sağlayacaksak, üç hattı birlikte yürümemiz gerekiyor. İklim kriziyle mücadele, iklim değişikliğine uyum için kapsamlı bir planlama ve çiftçilerin iktisadi, sosyal ve kültürel olarak güçlendirilmesi…

Mikroorganizmalar Toprak Yapıların Dayanımını Artırıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Fulya Özsel Akipek, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden Prof. Dr. Hatice Gülen, İnşaat Mühendisliği’nden Dr. Muammer Özbek ve Mi­marlık Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Aydan Ataç’ın araştırmasına göre mikroorganizmalar, sağlıklı ve ekolojik bir yapı tipi olan toprak yapıların dayanımını artırmada kullanılabilir.

“Yeşil Tahvil Hacmi 250 Milyar Doları Aştı”

Bugüne kadar Türkiye çapında 290 yenilenebilir enerji projesiyle 6.066 MW kurulu gücü finanse etmeyi başaran TSKB Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Ece Börü sorularımızı yanıtladı.

TurSEFF Çevreci Ekonomi Finansmanında 1500 Projeyi Geride Bıraktı

2010 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından baş­latılan TurSEFF projesi, 2019 sonu itibarıyla çevreci yatırımların finans­manı için toplamda 630 milyon euroyu aşan bir finansman sağlayarak en başarılı yıllarından birine imza atmış oldu.

“Yakın Gelecekteki İlave Elektrik Talebinin Çoğunluğu Yenilenebilirden Karşılanacak”

SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, elektrik talebinde %6 veya %7 büyümenin zor olduğunu belirtirken, “Ancak yakın gelecekte olabilecek ilave elektrik talebinin büyük bir çoğunluğu yeni­lenebilir enerjiden karşılanacak. Bu çoğunlukla güneş ve rüzgar olacak” diyor.

UNDP Türkiye, 2019 İnsani Gelişme Raporu Adana’da!

Previous article

Burgazada’da İnşaat Atıklarından Bir Sanat Bahçesi

Next article

You may also like