UNDP Türkiye, 2019 İnsani Gelişme Raporu’nun Adana Tanıtım Toplantısı’nı 12 Mart’ta (Perşembe) Adana Sanayi Odası’nda gerçekleştirecek. Rapora göre Türkiye bu yıl ilk kez çok yüksek insani gelişme kategorisine yükseldi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) 1990’dan beri hazırladığı İnsani Gelişme Raporu bu yıl 21. yüzyılda insani gelişmedeki eşitsizliklere odaklanıyor. Tüm dünyadaki eşitsizlikleri, gelirlerin, ortalamaların, bugünün ötesine geçerek inceliyor. Raporun Adana tanıtım toplantısı 12 Mart’ta (Perşembe) Adana Sanayi Odası’nda gerçekleşecek.

Sağlık, eğitim ve yaşam standartlarında önemli kazanımlar elde edilmesine, yoksulluk, açlık ve hastalıklarla mücadelede bugüne kadar görülmemiş ilerlemeler sağlanmasına rağmen, günümüzde dünyadaki pek çok insanın temel ihtiyaçları karşılanamıyor ve yeni nesil eşitsizlikler ortaya çıkıyor.

Eşitsizlikler toplumlarımızda, ekonomi ve siyasette kök salmış durumda. Doğum yeri ve ebeveynlerin gelir düzeyi çocukların yaşamlarının nasıl olacağını belirliyor. Eşitsizlikler erken yaşta başlayabiliyor, artabiliyor ve nesilden nesle aktarılabiliyor.

Eşitsizlikleri azaltmak, ortadan kaldırmak mümkün. 21. yüzyılda insani gelişmedeki eşitsizliklerin geleceği insanlığın elinde. Ancak, dönüşün çok zor olacağı bir uçuruma doğru yaklaşılıyor. Hâlâ seçim yapma şansı var ve eşitsizlikleri azaltmak için hemen eyleme geçilmesi gerekiyor.

İnsani Gelişme Raporu’nun içinde farklı konularda ülkeler bazında hesaplanmış endeksler de yer alıyor. Bunlardan en bilineni, İnsani Gelişme Endeksi.

Türkiye’nin 2018 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) değeri 0.806 oldu. Bu değerle Türkiye, 189 ülke ve bölge arasında 59. sırada yer aldı ve geçen yılki raporda yüksek insani gelişme kategorisindeyken bu yıl ilk kez çok yüksek insani gelişme kategorisine yükseldi.

UNDP Türkiye ve Habitat Derneği işbirliği, Adana Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenecek İnsani Gelişme Raporu Adana Tanıtım Toplantısı’nda, 2019 İnsani Gelişme Raporu’nun temel bulgu ve mesajları, Türkiye ve dünyadaki güncel gelişmeler ile bağlantılı olarak yorumlanacak. Toplantıda Prof. Dr. Levent Kurnaz da iklim değişikliği ve eşitsizlikler üzerine bir konuşma gerçekleştirecek.

Programın tamamı şu şekilde:

13.30     Kayıt

14.00     Açılış Konuşmaları

  • Zeki Kıvanç

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

  • Sezai Hazır

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

14.20     2019 İnsani Gelişme Raporu Tanıtım Sunumu

  • Seher Alacacı Arıner

UNDP Türkiye Programdan Sorumlu Temsilci Yardımcısı

14.50     Panel

Moderatör: Prof. Dr. Azmi Yalçın, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Bakalım Daha Neleri Paylaşacağız?

Önceki Haber

EKOIQ 87. Sayı: Üç Tarz-ı Mücadeleye Doğru: Tarım ve İklim Krizi Döngüsü

Sonraki Haber

Diğer Haberler