Avrupa Komisyonu, Avrupa ekonomisini pandeminin etkilerinden korumak için gelen sıcak para sayesinde, yoğun karbonlu bölgeleri fosil yakıttan uzaklaştırmak için kararlaştırılan AB finansmanını beş kat artırdı. 27 Mayıs’taki açıklamaya göre, 30 milyar euro AB COVID-19 iyileştirme fonundan, 10 milyar euro ise blokun 2021-27 bütçesinden olmak üzere toplam 40 milyar euroluk bir ek finansman sağlanacak.

Komisyon, bu miktarın 2018 fiyatlandırmasıyla belirlendiğini, günümüz için yaklaşık 44 milyar euroya eşdeğer olacağını söyledi. Komisyonun teklifinin üye devletler ve AB parlamenterleri tarafından onaylanması gerekiyor. 

Para yardımının ülkelere nasıl paylaştırılacağı ise belirsizliğini koruyor. Komisyonun daha önceki teklifinde, ekonomileri ve istihdamları kirletici endüstrilere dayanan bölgelere öncelik verilmişti. 18 üye devlet ise, kömür sektörlerini kademeli olarak küçültmek, işçileri yeniden eğitmek ve ağır karbonlu işletmelerin daha yeşil faaliyet gösterebilmelerini sağlamak adına mali destek çağrısında bulundu.

Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Guterres: “Acil kolektif eyleme ihtiyacımız var”

Önceki Haber

Küresel Isınma, Müzik Dünyasını da Kasıp Kavuruyor

Sonraki Haber

Diğer Haberler