Geçtiğimiz haftalarda Macaristan parlamentosundan geçirilen 2050 İklim Nötr Hedefi yasası tartışma yarattı. İklim uzmanlarına göre, bu Orban hükümetinin yeni bir şaşırtmacasından başka bir şey değil…

Geçtiğimiz haftalarda Macaristan parlamentosundan geçirilen ve Avrupa Birliği net sıfır emisyon stratejisiyle uyumlu, 2050 İklim Nötr Hedefi yasası, uzmanlar arasında tartışma yarattı. Üç sayfalık doküman Ağustos ayında muhalefetteki Yeşil Diyalog Partisi’nden bir milletvekilinin sunduğu “iklim aciliyeti” deklarasyonunun “sulandırılmış” hali olarak kabul ediliyor.

Kanunun kabul edilmesinden bir gün sonra Macaristan hükümetinin, raylı sistemlerin işletilmesi ve yenilenmesi için çıkarılmış bir çok fonla birlikte, 1,5 milyar euroluk bir yeşil fonu çıkarması bu konudaki şüpheleri daha da arttırdı. Macaristan’ın halihazırdaki 2030 hedefi, emisyonları 1990 yılı seviyesine göre %40 azaltmak. Yeşil Diyalog Partisi’nin ilk teklifinde ise bu oranın %55’e çıkması öngörülüyordu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Avrupa Enerji ve İklim politikaları Enstitüsü Başkanı Zsolt Lengyel’e göre, geçiş dönemine dair hedeflerdeki bu azalma, Macaristan hükümetinin, iklim nötr olma konusunda hiç de ciddi olmadığını gösteriyor. Lengyel “Yeşil Fon”un, aynı anda hem greenwash ödülünü, hem de yolsuzluk madalyasını hak ettiğini belirtiyor. Kanada’da yaşayan bir Macar vatandaşı olan Lengyel, bu paranın, otoriter yönetimi ile dikkat çeken Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın arkadaşlarının cebine gideceğini ve ülke ekonomisinin karbonsuzlaştırmasına harcanmayacağını düşünüyor.

Haber hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Küresel Isınma, Müzik Dünyasını da Kasıp Kavuruyor

Önceki Haber

İngiltere ve Fransa Merkez Bankaları: “Kimse Kendini İklim Krizinden İzole Edemez”

Sonraki Haber

Diğer Haberler