5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Dünya 2020 Limit Aşım Günü’nün (Earth Overshoot Day) tarihi açıklandı. Hesaplamayı yapan Global Footprint Network uzmanlarına göre, bu yıl pandemi kaynaklı tüm dünyadaki ekonomik kapanma nedeniyle, limit aşım günü 2019 yılına göre üç hafta ileri gitti ve 22 Ağustos olarak belirlendi.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, her yıl tekrarlanan dünya limit aşım günü tahminleri için yapılan araştırma yarışması ise bu yıl, sınırlı ve belirsiz veriler nedeniyle oldukça zorlu geçti; kazanan ise Northern British Columbia Üniversitesi’nde öğrenci olan Bruce Smart ve eğitmeni Prof. Alexander Lautensach oldu. Kanada’nın British Columbia eyaletinde yaşayan ve eğitimine devam eden Bruce Smart aynı zamanda, bir orman yangınında açılmış bir alanın ağaçlandırılmasında çalışıyor.

Hesaplamaya göre, limit aşım gününün bu yıl gerilemesini sağlayan ise, 1 Ocak’tan bu yana insanlığın toplam ekolojik ayakizindeki %9,3’lük azalma. 2019 yılına göre yaşanan küçülmenin %14,5’u karbon ayakizinden, %8,4’ü ise orman ürünleri ayakizinden kaynaklanıyor. Pandemi, en az gelirli nüfus arasında hem yetersiz beslenmeyi hem de gıda atığını artırdığı için Gıda Ayakizinde belirgin bir farklılık oluşmadığı tahmin ediliyor.

İlk kez küresel bir kampanyayla 2006 yılında duyurulan Dünya Limit Aşım Günü, insanlığın ekolojik kaynak ve hizmetlere olan talebin ne kadarının gezegen tarafından belirli bir yılda yeniden üretilebildiğini gösteriyor. Bu tarihi saptayabilmek için Global Footprint Network, ulusal ayakizi ve biyolojik kapasite verilerini kullanıyor. Global Carbon Project gibi güvenilir kaynaklardan gelen daha yakın zamanlı veriler de, değerlendirmeyi güçlendirmek için analizlere dahil ediliyor.

Konu hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Fosil Yakıtların Gerilemesi ve Çöküşü” Yakın

Önceki Haber

İspanya Geri Dönüştürülemeyen Plastiklere Vergi Getiriyor

Sonraki Haber

Diğer Haberler