Türkiye'nin İlk Yeşil İş ve Yaşam Dergisi

Ads 768x90

Bu Ne Perhiz: Almanya’da Yeni Kömür Santralı

,
2.87K 0

Finlandiya destekli Uniper Şirketi’nin yeni yatırımları Datteln-4 kömür santralını Almanya’da açmaya çalışması iklim aktivistlerinin tepkisini çekti. Norveçli genç iklim eylemcisi Greta Thunberg de “Çocuklarımızın geleceğini düşünüyoruz derken bize yalan söylediler” diyerek twitter’dan tepkisini gösterdi. Almanya’nın Lausitz bölgesinden LEAG Jaenschwalde kömür santralını kapattıran kömür karşıtı Ende Gaelende örgütünün sözcüsü ise “Datteln’e karşı gösteriler daha da büyüyecek” dedi.

Son yıllarda enerjisinin %40’ından fazlasını yenilenebilir enerjiden karşılayan Almanya’da bu kömür santralının ne kadar verimli olacağı da merak konusu. Ancak Datteln’in erken kapanması durumunda Merkel hükümeti Uniper’e tazminat ödemek durumunda kalacak. Almanya 2038 yılına kadar tüm kömür santrallarını kapatmayı taahhüt etmişti. Datteln’in de belirtilen tarihe kadar çalışması planlanıyor.

Brexit süreciyle birlikte AB’den geçtiğimiz sene ayrılan Birleşik Krallık’ta ise iki aydır kömürden enerji üretilmiyor. Ancak kömür hâlâ Avrupa’nın toplam enerji üretiminin üçte birini oluşturmaya devam ediyor.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip etmek için tıklayın: LinkedIn | Instagram | Twitter | Facebook

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paylaş