Ekoiq 73. Sayısında Neler Var?

Bu Haberi Paylaşın:

 

22 Sosyal Tasarım ile Gezegenin Sorunlarına

Sürdürülebilir Çözümler Tasarımın gücünü kullanarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni başarmak için yola çıkacak sosyal girişimlerin doğacağı bir laboratuvar deneyimi olarak hayata geçen SOGLab’ın kurucusu Göksel Gürsel, çalışmalarını ve önümüzdeki sürece dair planlarını anlattı.

28 İkinci Destek Market Bağcılar’da!

Temel İhtiyaç Derneği, ikinci Destek Marketi 100 bin ailenin yoksulluk sınırının altında yaşadığı Bağcılar’da açtı.

29 Erişilebilir Üstyapılar İçin Dayanıklı Altyapılar

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 9’uncusu, dayanıklı altyapıların oluşturulmasını, kapsayıcı ve sürdürülebilir sanayileşmenin yaygınlaştırılmasını ve inovasyonun güçlendirilmesini amaçlıyor.

30 Geleceği Tüketmeden Üretmek

Yatırımlarında çevre duyarlılığı ile hareket eden Assan Alüminyum’un Genel Müdürü Göksal Güngör ile sürdürülebilirlik odaklı faaliyetlerini ve gelecek planlarını konuştuk.

32 Kusursuz Fırtınaların Nedeni İklim Değişikliği mi?

Geçen aylarda Atlantik boyunca etkili olan kasırgalar, değişen iklimimizde önemli ve yeni bir sınıra gelindiğini mi gösteriyor?

34 Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Finansman

Sürdürülebilir Finans Forumu, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Global Compact Türkiye ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi işbirliğiyle 29 Eylül’de gerçekleştirildi.

40 İyi Çevre, İyi Bireyler, İyi Kurumlar ve İyi Toplum İçin Sürdürülebilirlik

Allianz Türkiye, Küresel Raporlama İnisiyatifi (GRI G4) kriterleri doğrultusunda hazırladığı sürdürülebilirlik raporunu yayımlayarak sektöründe bir ilke imza attı.

42 Yeşili Yaşatan Malzemeler

“Sürdürülebilir Kurumsal Gelişme” misyonuyla faaliyet gösteren AKG Gazbeton’un Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç, Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarını ve yeni ürünlerini anlattı.

44 Yıkıcı Tasarım Metodolojisi:

İnovasyon mu, Statükoyu Yıkmak mı?

Doğduğumuz günden beri, yaşadığımız her an, dünyayı diğerleriyle beraber tasarlıyoruz. Öte yandan, oldukça büyük problemlerimiz olduğu da aşikâr. Problemleri tanımlamakta mı başarısızız, yoksa çözümü uygulamakta mı?

47 DOSYA: Sürdürülebilir Yaşam Haklarını Tartışma Zamanı

Yaşadığımız zaman dilimi, dünyanın yaşadığı ekonomik, sosyal ve çevresel kriz, mevcut ulusal ve uluslararası tüm yasal çerçeveleri yeniden düşünmeye zorluyor bizi. İçinde bulunduğumuz katastroftan çıkabilmenin tek yolu bu… EKOIQ’nun bu sayısında, işte bu çabaya destek olabilecek yeni fikirleri ortaya koymaya, tartışmaya açmaya çalıştık.

86 Döngüsel Ekonomi Şehirler İçin Ne Sunuyor?

Döngüsel ekonomi, ekonomik kalkınma ile çevre ve kaynakların korunması dengesini kurabilmek adına önemli bir fırsat yaratıyor.

90 Bu Dünya Hepimizin “YUVA”sı

YUVA, ekoloji, insan hakları ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasını beraber- ce ele alan bir bütüncül öğrenme ve savunuculuk merkezi. Derneğin Direk- törü Erdem Vardar ile farklı alanlarda yürüttükleri programları konuştuk.

98 Başka Sorularla, Başka Bir Dünya!

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 10. yaşını kutladığı 2017’de, 22-26 Kasım tarihlerinde 10 şehirde eşzamanlı gerçekleşecek.

102 “Su Keşfi” Dünya Birinciliği Getirdi!

Su Kaşifi programının 3. Dönem Türkiye birincisi olan Çayırova Güzeltepe Ahmet Yesevi İlkokulu Su Kaşifi ekibi uluslararası finalde de dünya birincisi oldu.

106 Hangi Paydaş İçin Hangi Raporlama Standardı?

1. Asya Sürdürülebilirlik Raporlaması Zirvesi 19-20 Eylül’de Singapur’da, 3. Entegre Raporlama Konvansiyonu da 12-13 Ekim’de Amsterdam’da gerçekleşti.

108 Sürdürülebilir Bir Yaşamın Umudu: Z Kuşağı

Gen Z ya da Z kuşağı, ilk mobil kuşak olarak 7/24 birbirine bağlı yaşıyor. Peki bu kuşak sürdürülebilir bir yaşam ve kurumsal sosyal sorumluluk konusunda ne düşünüyor?

  • Bu yazıyı paylaşın
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg