#Ekoiq Kitap Önerileri Mayıs-Haziran

Bu Haberi Paylaşın:

Dün􏰁ya􏰁nı􏰁n 􏰀Durumu 􏱎􏰩􏱁􏰸􏰓2016- Bir Kent Sürdürülebilir Olabilir mi?

Yazar: Kolektif, Worldwatch Institute

Çeviren: Duygu Kutluay

Yayınev􏱍i:􏰢 İş􏱌 B􏰵ankası Kü􏰹ltü􏰹r 􏰙Yayınları􏱆 􏱎􏰩􏱁􏰽

Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası, yani 3,9 milyar insan kentlerde yaşıyor ve bu nüfusun 20􏰩50􏰩 yılına kadar ikiye katlanması bekleniyor. Bu büyümeyle birlikte yaşanabilir, adil ve sürdürülebilir şehirler nasıl düzenlenecek? G􏰈erekli sosyal ve fiziksel altyapıya nasıl yatırım yapacağız? 􏰀􏰹Dünyanın D􏰀urumu 􏱎􏰩􏱁􏰸􏰓􏰵2016-Bir Kent Sü􏰮􏰹rdü􏰹rü􏰹lebilir Olabilir mi􏰟 ? kitabı insanlık tarihi boyunca şehirlerin izlerini sürerken sürdürülebilir kentleşmenin esaslarını irdeliyor. Kentsel sürdürülebilirlikte biyolojik çeşitliliğin rolü, kent ekonomisi, tüketim ve enerji kullanımı gibi şehirlerin temel yapısal unsurlarını inceliyor. Kitabın “Kent Profili” bölümlerinde, kentsel sürdürülebilirliği konu alan en özgün projelerde çalışan profesyoneller, birinci elden deneyimlerini paylaşıyorlar.

Büyük Gerileme – Z􏰓􏰫ama􏰁nımı􏰍zı􏰁n R􏰇uh􏰅 􏰋Hali 􏰃Üs􏰎tün􏰁e  U􏰏luslararası Bir 􏰉Tar􏰎tışma

􏰋Hazırlayan: H􏰢􏰋einrich􏰂􏰅 􏰈Geiselber􏱃ger

Çeviri: 􏰄Merisa Ş􏰠ah􏰅in􏱆, Aslı 􏰵Biçen,􏱆 A􏰜􏰅met Nüv􏰞􏰹􏱍it B􏰵ingö􏱃􏱋l,􏱆 Orh􏰅an Kılıç

Yayınev􏱍i:􏰢 M􏰄etis􏱆 􏱎􏰩􏱁􏰽

Dünyanın􏰀􏰹􏰁􏰶 birçok yerinde sağ popülizm neden neredeyse eşzamanlı olarak yükseliyor? Bu yükselişin arkasındaki sosyolojik ve ekonomik nedenler ne? Küresel iklim değişikliğinin küresel göç üzerindeki etkisi ne? Mevcut yönetimlerin bu sorunlar karşısında aldığı tutumlar kimi korumaya yönelik? Yabancı ve göçmen düşmanlığını, giderek ırkçılığı körükleyen ekonomik ve sosyal politikaların dışına nasıl çıkılabilir? Alt sınıflarla orta sınıfların talepleri hangi noktalarda buluşup hangi noktalarda ayrılıyor? Bütün bunlardan kimlik siyasetine sıkışıp kalmış olmamız mı sorumlu? “Büyük 􏰈erileme” karşısında neler yapılabilir? 12 dilde aynı zamanda yayımlanan kitaba Almanya, 􏰾ransa, İngiltere, ABD, Hindistan gibi ülkelerden katkıda bulunan 15 yazar bu ve benzeri küresel soruların cevaplarını arıyor

Küresel Sürdürülebilirlik:􏰢 Ön􏰛􏰁de Gelen 21􏰁 􏱎􏱁C􏰒EO􏰡, İyi İşler 􏰙Yaparak 􏰞Nasıl İyileşebilec􏰂eğ􏰘imiz􏰍i Gös􏰎eriyor 

(Global Sustainability: 21 Leading CEOs Show How to Do Well by Doing Good)

Yazar: Mark Lefko

Yayınevi􏰢: 􏰄Mor􏱃an 􏱏James 􏱅Publish􏰅in􏱃􏱆g 2017

Küresel sürdürülebilirlik, yeryüzündeki herkesin hayatta kalmak ve gelişmek için ihtiyaçlarının karşılanmasının güvence altına alınması anlamına geliyor. Ancak bunun uygulanabilir ve sürdürülebilir olması için işletmelerin de k􏱐ar etmesi gerekli. Yazarın, farklı alanlardan iş dünyası liderleriyle bire bir görüşmelerine yer veren kitapta Richard Branson-V􏰆irgin 􏰈roup, Paul Polman-U􏰏nilever, Ann Sherry-C􏰤arnival Australia, Feike Sijbesma-DSM, David MacLennan-Cargill, Marc Benioff-Salesforce gibi isimler yer alıyor. 21 CE􏰤􏰒O, Küresel Sürdürülebilirlik hareketinin dünyanın dört bir yanındaki en ka􏱐rlı şirketlerin büyümesini nasıl şekillendirdiği􏰼 şirketinizin bu harekete nasıl katılabileceği ve bu katkıdan nasıl fayda sağlayabileceğini anlatıyor ve etik prensiplerin şirketin kimliğini nasıl biçimlendirdiği üzerine görüşlerini paylaşıyor.

  • Bu yazıyı paylaşın
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg