Yapılı Çevremiz Kadar Sağlıklıyız!

Bu Haberi Paylaşın:

Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) üyesi olan ÇEDBİK, kurulduğu 2007 yılından bu yana yeşil binaların Türk yapı sektöründe bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması için eğitimler ve yeşil bina kılavuzlarının geliştirilmesi için çalışmalar yapıyor; bu konularda kamu, özel sektör kurum ve kuruluşları ve STK’larla işbirliği geliştiriyor. Çevre dostu binalar konusunda dünyadan ve Türkiye’den gelişmeleri de EKOIQ sayfalarına taşıyor.

Selçuk ÖZDİL, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı

Günlük hayatımızın çok büyük bir bölümünü çalıştığımız veya yaşadığımız bi- naların içinde geçiriyoruz. Binalar bizlere barınma, güvenlik ve konfor sağlarken fiziksel, sosyal, psikolojik sağlığımızı da çeşitli yollardan etkiliyorlar. Pek çok güncel araştırmanın sonuçları, sağlıklı mekanlarda yaşayan ve çalışan insanların daha az hastalandığını, verimlerinin ve bilişsel yeteneklerinin ciddi ölçüde arttığını, kendilerini daha iyi hissedip daha mutlu olduklarını gösteriyor.

Sağlıklı bir bina öncelikle sosyal donatılara, toplu taşımaya, yerel olanaklara bağlantılı olan doğru arazilerde; yürünebilir kaldırımları, bisiklet yolları, spor olanakları olan, yeşil ve mavi altyapıları iyi planlanmış yerleşimlerde; yapısal olarak güvenli bir yaşam ortamı sağlamalı, iklim değişikliklerine karşı dayanıklı, kullanımda esnek olmalıdır. Isıtma, havalandırma, nem konforu ve gürültü yalıtımı konusunda güncel standartların gereklerini karşılayan, ekonomik, çevre ve sağlıklı yaşam dostu sistemler ve yapı malzemeleri ile donatılmış olması gerekir. Tüm bu anlattıklarımızın bir arada olabilmesi için de yerleşimlerimizin ve binalarımızın bütünsel olarak bu hedeflere uygun olarak tasarlanması, işletilmesi ve kullanılması gerekiyor. Bu tür uygulamalar sadece yeni yerleşim ve binalarda değil mevcut yapılı çevrede de yapılabiliyor.

Sağlıklı yapılı çevrelerde yaşayan insanlar konforlu çalışma, dinlenme, sağlıklı yaşam, spor, uyku düzenleriyle olumlu, mutlu ve yaratıcı oluyorlar. Böylece çevreyi bozmadan toplumsal yaşamda, ekonomide sürdürülebilir sağlık, huzur ve başarılar elde edilebiliyor.

  • Bu yazıyı paylaşın
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg