Türkiye’de enerji verimliliğini arttırmak için Türk bankalarına 200 milyon dolarlık kredi dağıttı. Projenin Türkiye’deki bankacılık işlemleri Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası ve Denizbank tarafından yürütülecek. özel kişilere ve özel sektörden Türk şirketlerine açılacak olan krediler birkaç bin dolardan azami 5 milyon $’a kadar çıkabilecek. . ERBD enerji tasarrufu sağlayan yatırımlara finansman sağlamanın yanı sıra, yabancı ve Türk uzmanlardan oluşan bir konsorsiyum kurdu. Konsorsiyumda hizmet verecek olan yetkin kadro, kredi başvurusu sahiplerinin yatırım ihtiyaçlarına dair pratik, teknik ve finansal çözümleri belirleyerek başvurularını hazırlamaları konusunda da destek verecek.
TurSEFF çerçevesinde finansmana uygun sektörler arasında sanayi sektörü, ticari hizmetler sektörü, tarımsal işletmeler, KOBİ’ler ve konut-inşaat sektörü sayılıyor.
ERBD bugüne dek Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Projelerini (SEFF) Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Romanya, ve Bulgaristan gibi ülkelerde uyguladı. SEFF’ler için bugüne kadar toplam 1.3 milyar doları aşan bir fon ayırdı ve 35 yerel proje ortağı banka aracılığıyla 700 milyon dolar tutarında projeye destek sağladı. İlk SEFF 2004’te Bulgaristan’da başlatıldı Türkiye ise bu programın uygulandığı 12. Ülke olma özelliğini taşıyor.

"Türkiye Ecomagination'a Çok Daha Kolay Adapte Olabilir"

Önceki Haber

Vakıfbank'tan Enerji Verimliliği'ne 60 Milyon Dolar

Sonraki Haber

Diğer Haberler