Söyleşi: Işıl ESENDİR

Ecomedia nasıl çalışır? Ecomedia sistemine ilgisi olan iş sektörleri nelerdir?
Bizim sunduğumuz televizyon imzası Ecoad, içerisinde çevre ve sosyal faydalar olan geleneksel medyadır. Reklam veren şirketler, mevcut reklam harcamalarının çoğunu CBS Medya Kuruluşlarına aktarıyorlar ve Ecomedia bu medya harcamasının bir parçası nı elle tutulur ve anlamlı, fon ihtiyacı nda olan sosyal projeler için kullanıyor. Ecoad’le reklamcılık, reklamcıları n iş yaptığı toplumdaki yaşam kalitesini yükseltiyor. Hemen her sektördeki birçok şirket, Ecoad’in değer teklifine karşılık verdi. Reklam veren şirketler enerji, ulaşım ya da sürdürülebilirlik gibi ‘endemik’ kategorilerden ve finans, bankacılık, perakende, paketlenmiş tüketim ürünleri, seyahat ve teknoloji gibi kategorilerden oluşuyor. Bu proje kapsamında Chevrolet, Avidia Bank, Sunpower, Boston Scientific, Ford, Organics, PG&E, Fallon Health, Custom Comfort ve TCP Lighting gibi şirketler Ecomedia aracılığıyla reklam veriyor.
 
Bu soruyu Türkiye’de işsizlik oranları yüksek olduğu için de soruyoruz: Ecomedia projelerinde yaratılan iş alanları ve bunlara aktarılan miktar ne kadardır?
Yaratılan değerin fon değerini geçtiği projeleri destekliyoruz. Bu durum, insanları çalışmaya itiyor. Güneş panellerinin montajı, enerji verimliliği teknolojilerinin uyarlanması ve su koruması önlemleri, bizim programlarımızı uyguladığımız toplumlarda beceri ve hizmet talebi oluşturuyor.
 
Yeşil okullar projeleriniz çok güzel. Bu okullardaki çocukların ve ailelerinin bu projelere tepkileri nasıl?
Bu projelerin etkisi ekonominin de ötesinde. Projeler okullarda okuyan çocukların daha derinlerde olan ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyor, gelişmiş öğrenme çevresi ve ilham veren etkileşimli öğrenme gereçleri çok büyük bir değişim yaratıyor. Organik bahçelerde çalışan ‘düşük teknoloji’li elleri ‘ileri teknoloji’li yenilenebilir enerji gereçlerine katmak şehir merkezinde yaşayan öğrencilere dünyaları ve yetenekleri konusunda yeni bir perspektif veriyor. Bu anlamda http://ecoad.cbs. com/ecomedia-video.php adresinde bulunan video kütüphanemizde öğrencilerin, belediye başkanlarının, okul müdürlerinin ve ailelerin oldukça çarpıcı söz ve yorumları yer alıyor.
 
Rosa Parks Okulu Projesi’yle ilgili biraz detay verebilir misiniz?
Rosa Parks Okulu enerji verimliliği teknolojilerinin uyarlanmasından, dış mekân öğrenme merkezi, organik bahçe ve güneş enerjisi uygulamaları sayesinde sürdürülebilir öğretim programından yararlanıyor. Bu programı n, eğitim içeriği dışında, çevreye yönelik başka pozitif etkileri de oluyor. Mesela bugüne kadar, iki yılda, tahminen saatte 200 bin kilovata yaklaşan enerji tasarrufu yapıldı. Ve sonuç olarak enerji harcamalarında 14 bin dolara ulaşan bir düşüş meydana geldi. Son olarak, son tedbirler sayesinde karbon salımında da yaklaşık 800 tonluk bir düşüş yaşandı.
 
 Ecomedia’nin alâmetifarikası olan Ecoad yaprağı hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Televizyon izleyicileri reklamlarda bu logoyu gördüklerinde ne düşünüyorlar?Ecoad yaprağını televizyonda gören seyirciler, reklam veren şirketin yerel toplum projelerine destek verdiğini anlıyorlar. Reklamveren şirketler bu katkıları, yeni iş alanları yaratılması, belediye enerji maliyetlerini düşürerek vergi mükelleflerinin yükünü azaltı lması ve daha temiz ve sağlıklı bir çevre kurulmasını hedefleyerek yapıyorlar. İzleyiciler, Ecoad reklamlarının hayat kalitesini geliştirmeye adandıklarını fark edecekler ve bu farkındalık daha güçlü bir marka seçimine ve satı n alma kararları üzerinde güçlü bir etkiye yol açacak.
 
Projenizin destekçileri arasında Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger da var. Bir vali olarak Arnold Schwarzenegger’in yeşil ve sürdürülebilir projelere yaklaşımı nasıldır?
Bay Schwarzenegger kamu-özel ortaklığı nın uzun zamandır taraftarıdır ve onun liderliği ‘yeşil ekonomi’ politikaları ve önlemleri üzerine önemli bir vurgu yapmıştır.
 
Reklamın Ekolojiği Olur mu?
Herhangi bir ürünün ekolojik olmasından bahsederken bunun genelde standart kuralları vardır. Hammadde olarak ne kullandığına bakılır. Enerji verimliliği standartlarına uyuyor mu ya da daha iyisi yenilenebilir kaynakları dikkate alıyor mu kontrol edilir. Gelin görün ki ekolojik reklam gibi bir soyut bir tanım ortaya atınca kafalar biraz karışıyor belki ama Ecoad tam olarak da bu. Bir televizyon izleyicisinin Ecoad’in yeşil yapraklı logosunu görmesi, reklamı yapılan markanın tanıtımından elde edilen gelirlerin yerel çevre projeleri için harcanması anlamına geliyor. Bu kampanyaya şüpheyle bakanlar “şirketlere yeşil badana yapmak için fırsat veriliyor” diyor ama gene de reklam sektöründen yeşil projelere aktarılan paralar yenilenebilir enerji kaynakları, organik ürün yatırımları ve yeşil okul projeleri için gayet anlamlı bir cansuyu oluyor. Miami belediye binasına güneş panelleri yerleştirilmesi, Los Angeles Long Beach havaalanına güneş enerjisi sistemi kurulması, San Fransisco ve Miami’de okulların yeşillendirilmesi gibi projeler Ecoad sayesinde gerçekleştirilebildi. Ecoad’a destek veren kuruluşlar arasında Chevrolet, Pacific Coast Termite, Los Angeles Liman İşletmeleri, Avidia Bank, Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği gibi kuruluşlar bulunuyor.


 

Küçük Kurbağa, Kuyruğun Nerede?

Önceki Haber

Küçük Yeşil Adımlar -Temel Karataş

Sonraki Haber

Diğer Haberler