Profesyonel futbol organizasyonlarındaki çevre katliamına karşı mücadeleyi yine yeşil sahaların yıldızları veriyor. Manchester United’ın eski kaptanı Gary Neville’in futbol dünyasının aykırı başkanlarından Dale Vince’le çıktığı yolculuk ve ünlü kaleci David James’in çalışmaları son derece önemli. Futbolun beşiği İngiltere’de “ekofutbol ligi”ndeki son durumu sizler için değerlendirdik.
Yazı: Onur YAZICIOĞLU
Profesyonel spor, özellikle de futbol, fazlasıyla ışıltılı bir yıldızlar dünyası. Futbol endüstrisinin büyüyüp gelişmesi, gelirlerin muhafaza edilmesi ve daha da arttırılması, futbolun vaat ettikleriyle yakından ilgili. Lüks spor arabalar, büyük ışıltılı stadyumlar, gösterişli sosyal tesisler ve hayranlık uyandıran görkemdeki futbolcu yaşantıları bu vaatlerin önemli kısmını oluşturuyor.
Öte yandan teknolojinin tüm imkânları kullanılarak parlatılan bu gösterinin önemli bir sorunu var: Aşırı tüketim. İzleyiciler işin sadece gösterilen tarafıyla ilgilendiği için durum gözden kaçıyor fakat madalyonun öteki yüzünü görmek için kendimizi çok da zorlamamız gerekmiyor. 10 binlerce taraftar maç günü sokaklara dökülüyor, binlerce araç trafiğe çıkıyor, yüksek enerji sarf eden stadyum ışıkları yanıyor, stadyumlarda 10 binlerce insan gıdadan plastiğe, sayısız ürün tüketiyor. Tüm bunlar gösterinin parçası.
İşte bu gösterinin tam da göbeğinde yer alan bazı önemli sporcular, spor kulüpleri ve spor insanları bu gidişata “dur” demenin yollarını arıyor. Sporda ekoloji çalışmaları önemli mesafeler kat etmeye başladı. Futboldaki ekolojik çalışmaların beşiği ise yine Ada Futbolu’nda sallanıyor. Ipswich Town, Tottenham Hotspurs, Manchester City, Middlesbrough gibi kulüplerin başını çektiği sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanma eğiliminde olan, bünyelerinde geridönüşüm projeleri gerçekleştiren kulüplerin uygulamaları yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı.
Haberin devamını EKOIQ dergisinin 13. sayısında bulabilirsiniz!

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Modaya “Mikrop” Bulaştı!

Önceki Haber

Durban’dan Sonra…

Sonraki Haber

Diğer Haberler