Brezilya’da düzenlenen Rio+20 Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nin açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon liderlere çağrıda bulundu. 100’ün üzerinde dünya lideri ve üst düzey bakanın katılacağı zirveyi resmen başlatan Ki-Moon, liderlerin sürdürülebilirlik konusuna daha fazla önem vermelerini istedi.
Liderler zirveye ulaşmadan önce üzerinde anlaşmaya varılan sonuç belgesinin STK’lar ve bazı delegelerde yarattığı hayal kırıklığına da değinen Ki-Moon, “ Bazı üyeler, benim gibi daha cesur ve iddialı bir metin bekliyorlardı. Ancak birbiriyle zıt düşen ilgi alanları ve menfaatler yüzünden görüşmelerin zor ve yavaş geçtiğini anlamalısınız” dedi. Yine de belgenin uygulanabilir ve geniş kapsamlı olduğunu belirten Ki-Moon, belgenin öneminin liderlerin politikaları tarafından belirleneceğini, faaliyetler uygulanmadığı takdirde belgenin yalnızca bir kağıt parçasından ibaret olacağını söyledi.

“Hiçbir belge olmasa daha iyiydi!”

Bu arada birçok sivil toplum kuruluşu ortada hiçbir belge olmamasını zayıf bir belgeye yeğlediklerini ve liderlerin görüşmeleri yeniden açmasını umduklarını belirtti.
Kaynak: Guardian
 
 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Sonuç Belgesinde Anlaşma Sağlandı!

Önceki Haber

Sürdürülebilir Ulaşım için 175 Milyar Dolar Yatırım

Sonraki Haber

Diğer Haberler