Sosyal, ekonomik ve çevresel konulara ilgi çekmek ve ajanda belirlemek üzere Rio’da toplanan Rio+20 Zirvesi’nde açıklama yapan sekiz adet çok taraflı kalkınma bankası, önümüzdeki 10 yıl için sürdürülebilir ulaşıma toplamda 175 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.
Yaşanan bu gelişme üzerine bir açıklama yapan UN-Habitat Genel Direktörü Joan Clos, “ Bu emsalsiz taahhütler ulaşımın iklim değişikliğine yaptığı zararlı katkıları azaltmayı, 100’ün üzerindeki şehirde oluşan yığılmayı önlemeyi,  havayı temizleyerek ve yolları daha güvenli yaparak yüz binlerce hayatı kurtarmayı vaat ediyor” diyerek konu hakkındaki memnuniyetlerini bildirdi.
Düşük karbonlu ve sürdürülebilir ulaşım üzerine çalışan bir ortaklık olan SLoCaT’ın yetkili isimlerinden Cornie Huizenga da, “Bu kurumlar daha önce dünya çapında işbirliği sağlamamışlardı. Alınan bu karar şu an yoksulluktan mustarip olan bir milyar insanın önümüzdeki 20 yılda şehirlere taşınacağını gösteriyor” diyerek alınan kararın büyüklüğüne değindi.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

RIO+20 Resmen Başladı!

Önceki Haber

RIO +20’de Söz Sivil Toplumda

Sonraki Haber

Diğer Haberler