İklim değişikliği artık bilinen bir gerçek. Ancak bu gerçekliğin hızı da artıyor. Bu büyük tehdide karşı Türkiye’de toplumsal bilinç ise neredeyse yok gibi. Bırakın toplumsal bilinci, devletin enerji politikalarının yönü de bu bilinçten yoksun ya da belki de bilinçli bir şekilde uzak. İşte bu noktadan yola çıkan Açık Radyo ve İstanbul Politikalar Merkezi –Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi cumartesi günü “İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu” başlıklı bir sunum ve toplantı düzenledi.

İklim Değişikliğine Karşı İstanbul Manifestosu

Toplantıda iklim değişikliğinin getireceği yıkıcı sonuçları önlemek için, derhal seferber olmamız gerektiğini vurgulayan İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu okunarak imzaya açıldı.  TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e hitaben başlatılan imza kampanyasının ilk imzacıları ise aralarında Adalet Ağaoğlu, Ara Güler, Harun Tekin, Rakel Dink, Sezen Aksu, Tarkan ve Yaşar Kemal gibi sanatçı, yazar, akademisyen, müzisyen ve girişimcinin bulunduğu isimler oldu. Ayrıca çevre ve ekolojiden insan haklarına, inanç temsilcilerinden demokrasi kuruluşlarına, sanat kurumlarından sağlık örgütlerine, kadın hakları kuruluşlarından çocuk hakları temsilcilerine, gençlik hareketlerinden meslek örgütlerine kadar uzanan sivil toplumun geniş bir yelpazesi de manifestoya destek veriyor. Manifestoyu tanıtan videoyu sizlerle paylaşmak istedik.

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu’nu imzalamak için de http://www.change.org/iklimicin adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

10 Rotada Sürdürülebilir İstanbul Turizmi

Önceki Haber

Geri Dönüşüm Ekonomileri ve E-Atıklar

Sonraki Haber

Diğer Haberler