Ekran Resmi 2014-06-04 11.10.505 Haziran Dünya Çevre

Günü: “Deniz Seviyesini Değil, Sesini Yükselt!”

Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla 1973’ten bu yana her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dün- ya Çevre Günü’ne, yükselen deniz seviyelerine dikkat çekmek amacıyla bu yıl ada devleti Barbados ev sahipliği yapıyor…

Jeotermale Güneş Doğdu

Young Guru Academy’nin genç ve dinamik ekibi, dünyada bir ilke imza atarak BM Holding’e ait Aydın Gümüşköy Jeotermal Elektrik Santralı’nı hibrid jeotermal-güneş enerjisi santralına dönüştürdü.

Yeni Sınır, İnsan Hakları mı?

MITSloan Management Review’ın online yayınında, üç ayda bir yayınlanan önemli kaynaklardan biri olan ECOFACT’ın ku- rucusu Olivier Jaeggi’nin yazısını görünce, okuyucularımızla paylaşmanın önemli olduğunu düşündük. Artık sürdürülebilirlik tartışmalarının önemli bir ayağının insan hakları gündemi olaca- ğından neredeyse eminiz…

Soma Akıl Oyunları

Ekran Resmi 2014-06-04 11.11.03Gazeteci dostumuz Filiz Yavuz’un Soma faciasının sonuçlarını derlediği yazısını sizlerle paylaşıyor ve gelecek sayılarımızda “iş güvenliği ve sürdürülebilirlik ilişkisi” üzerine daha kapsamlı yazı- larla karşınızda olacağımızı duyuruyoruz…

Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik Raporu

Sektöre ve Bize Ne Söylüyor?

Yapı sektörünün çok önemli bir kısmını temsil eden Türkiye İMSAD’ın Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Hakan Gürdal, “Sürdürülebilirlik Raporu, aslında sektöre yön gösteren bir görev üstleniyor ve firmalara, hızla sürdürülebi- lirlik süreçlerini tamamlamaları için bir ev ödevi veriyor” diyor.
Ekran Resmi 2014-06-04 11.11.23

İnternetiniz Ne Kadar Yeşil?

Greenpeace’in hazırladığı “Clicking Clean: How Companies are Creating the Gre- en Internet” adlı rapor, Amerika’daki 19 büyük internet şirketinin enerji kullanım- larının ne kadar yeşil olduğunu mercek altına alıyor.

DOSYA: Yeşil Lojistik’in 5N1K’sı

Toplam seragazı emisyonlarının %13,1’ini yaratan ulaşımın en büyük sorumlusu olan lojistik sektörünün kendini temize çıkarması için “Yeşil Lojistik” yaklaşımını temel bir strateji olarak benimse- mesi gerekiyor.

Ekran Resmi 2014-06-04 11.11.36Rio Sözleşmelerinin Tanınmayan Üyesi:

Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi

Rio Zirvesi’nde gündeme gelen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ile Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne de pek çok kişi aşina. Peki, sessizce ilerlemeye devam eden Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi’ni ne kadar biliyoruz?

Ekran Resmi 2014-06-04 11.12.00Büroda Sürdürülebilirlik Zamanı!

Ofis mobilyaları ve ofis koltukları üreticisi Bürotime’ın sürdürülebilirlik hikâyesi, iki şirket çalışanının üst yönetimi ikna etmesiyle başladı…

İstanbul Karbon Zirvesi’nin Ardından: Kaçak Dövüşe Tamam mı, Devam mı?

Türkiye’deki iklim mücadelesinin başından bu yana önemli isimlerinden biri olan Dr. Ümit Şahin, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin 3-4 Nisan’da İstanbul’da düzenlediği İstanbul Karbon Zirvesi izlenimlerini EKOIQ okurları için kaleme aldı.

REW İstanbul, Haziran’da Kapılarını Açıyor

10. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı REW İstanbul, 12-13-14 Haziran’da Tüyap ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Köy Eski, Tatil Anlayışı Yeni

Tiyatro ve sinema oyuncusu Toprak Sergen’in Muğla Dalyan’da kurduğu “Eski Köye Yeni Adet Çiftliği”, benzerlerinden “teknoloji” yönüyle farklılaşıyor.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Gökkuşağı Savaşçısı Greenpeace Kuruldu (1987)

Önceki Haber

Sulak Alanlar Korunmalı: Ramsar Sözleşmesi

Sonraki Haber

Diğer Haberler