1987 yılından bu yana düzenlenen programda ödülü,
Türkiye’den ilk kez alan VitrA ve Artema oluyor…

 
unnamed
VitrA ve Artema, “Avrupa Birliği Çevre Ödülleri” kapsamında önce Türkiye’de, ardından Avrupa’da birincilik ödülüne layık görüldü. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, ilk önce Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) tarafından Haziran ayında düzenlenen Türkiye Programı’nda birincilik ödülünü aldı. Ardından bu ödülle katılmaya hak kazandığı ve Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın “Yönetim” kategorisinde de yine birinciliği elde etti. Böylece, 1987 yılından bu yana düzenlenen programda, ilk kez Türkiye’den bir kuruluş ödül almış oldu. VitrA ve Artema markalarının bütünsel sürdürülebilirlik yönetimi sistemi Blue Life ile kazanılan ödül, 1 Aralık 2014 tarihinde Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen törende, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan tarafından alındı.
Ödül vesilesiyle bir açıklama yapan Karamercan, “Sürdürülebilirlik, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri için kurum kültürünün vazgeçilmez bir parçası… Bu kapsamda benimsediğimiz Blue Life anlayışı; tasarım, üretim ve yönetim süreçlerimize öncülük ediyor. Satın alma sorumlusundan ArGe uzmanına, üretim planlamadan ürün yönetimi bölümüne kadar tüm çalışanlarımızla birlikte geliştirip uyguladığımız yönetim sistemi; her konuda bütünsel adımlar atmamızı sağlıyor.” dedi.
VitrA ve Artema’nın üretim, tasarım ve yönetim anlayışı olan Blue Life, “akıllı tasarımlarla, üretim sürecinde yenilenemeyen kaynak tüketimini ve kişi başına düşen su tüketimini en aza indirmek, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu çalışanlarına su ve enerji tasarrufu eğitimi vererek farkındalık ve sürdürülebilirlik kavramlarının önemini vurgulayan projeler yaratmak ve toplumsal bir dönüşüme öncülük etmek” anlayışını temsil ediyor.
Avrupa Birliği Çevre Ödülleri
1987 yılında bu yana Avrupa Çevre İçin İş Dünyası Ödülleri; büyüklüğünden veya faaliyet gösterdiği sektörden bağımsız olarak, çevre ile ilgili performansını geliştirmek ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla projeler geliştiren ve hedefe erişmede en çok başarı kazanmış olan şirketleri ödüllendiriyor. Bu kapsamda yönetim, ürün, süreç ve iş alanında yeşil yeniliklere imza atan veya iş faaliyetleri ile biyoçeşitliliği birleştiren kurumlar ödüle layık görülüyor.
Avrupa ödüllerine başvurabilmek için AB Üyesi veya üye adayı bir ülkede yer alan herhangi bir şirketin önce yarışmanın ulusal ayağında başarılı olması gerekiyor. İki aşamalı olan süreç, EBAE ödül sahiplerinin Avrupa’daki en ileri görüşlü, yenilikçi ve sorumlu şirketler olmasını güvence altına alıyor.
 
“Basın Bülteninden”
 

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Ekolojik Avrupa Turundan Bisikletli Sahaf’a Masalsı Bir Gerçeklik Öyküsü

Önceki Haber

Güneşe Açık Çağrı…

Sonraki Haber

Diğer Haberler