ETKİNLİKLERHABERLERMANŞETRÖPORTAJLAR

Ve Başardın, İşe Yarıyor!

Kelebek Vadisi’ne Yaya Yolu Yapılmayacak
başardınArda Tonay, kam­panyasını özellikle yazın turistlerin akı­nına uğrayan Fethiye Ölüdeniz’in en güzel ve doğal koylarından biri olan Kelebekler Vadisi’ne yapılması planlanan yaya yolu­na karşı başlatmıştı. Vadi, 25 Aralık 1996 tarihinde İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma 2 Numara­lı Kurulu’nun 6361 sayılı kararı ile 1. derece doğal sit ve 3. dere­ce arkeolojik alan ilan edildiği için her türlü yapılaşma yasaklan­mış. Tonay, gazetelerde sadece denizden ulaşımı olan Kelebekler Vadisi’ne yaya yolu yapılacağı haberi üzerine kampanyasını baş­latma kararı almış. 26.700 kişinin desteğiyle Kelebekler Vadisi’ne yapılması planlanan yaya yolunun önüne geçen Tonay, Vadi’nin olduğu şekilde korunmasını sağladı.
 
Güzelçamlı Kıyıları 10 Katlı Otel İnşaatından Kurtuldu
Filiz Ufuk Çilek, otel inşaatına karşı başlattığı kampanyasının çıkış noktasını şöyle anlatmıştı:
“Samson Dağı’nın eteklerinde kurulmuş, Dilek Yarımadası Milli Parkı gibi bir cennetin yanı başında, pırıl pırıl kumsalları ve masmavi deniziyle dünya güzeli bir yer olan Güzelçamlı, şimdi devasa, çirkin bir projenin tehdidi altında. Bu projeye karşı hep beraber sesimizi çıkaralım.” Kampanya çağrısına katılan 967 kişi bütün kıyı şeridinin dokusunu bozacak 10 katlı otel inşaatını durdururken, Çilek de kendisini destekleyenlerle şu mesajı paylaştı: “Belediye Meclisi, itiraz ettiğimiz kararını iptal etti. Uygulama, eski turizm imar planına göre yapılacak. Bu başarıda katkısı olan herkese binlerce teşekkür. Ayrıca Güzelçamlı Belediye Meclisi’ni yanlışından döndüğü için kutluyor, başkana ve meclis üyelerine teşekkür ediyoruz.”
Migros Ürünleri Aç Hayvanlara Gidiyor
başardın.png2Zonguldak’tan Ufuk Işık’ın başlattığı kampan­ya, 23.816 kişinin desteğiyle Migros market zin­cirine çağrısını duyurdu. Işık kampanyasında, Migros marketlerinde kullanılmayan ürünlerin israf edilmeden hayvan barınaklarına ulaştırıl­masını talep ediyordu. 23.816 kişi tarafından desteklenen kampanya, marketin son kullan­ma tarihi geçmiş ürünlerini imha etmesi ve bu ürünlerin açlıkla mücadele eden hayvanlar yararına kullanılması için başlatılmış. Çok ge­cikmeden Işık’ın kampanyasının başarıya ulaş­ması üzerine kendisi destekleyenlerle şu me­sajı paylaştı: “Migros Genel Müdürlüğü’nden dilekçemize yanıt geldi. Hayvan Hakları Fede­rasyonu (HAYTAP) ile işbirliği içerisinde pilot bölgelerde uygulamanın başlatıldığı, başarıya ulaşıldığı takdirde bu uygulamanın tüm ül­keye yayılacağını öğ­renmiş bulunuyoruz. Dilekçemize destek veren, imzalayan, pay­laşan herkese yürekten teşekkürlerimizi sunu­yoruz.”
Change.org’da Kampanya Başlatmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?
www.change.org sitesine girin, Kampanya Başlat kutucuğuna tıklayın; aşağıdaki soruların olduğu formu doldurun, Kurallar bölümünü dikkatlice okuyun; sonra isterseniz fotoğraf veya video ekleyip kampanyanızı başlatın.
1- Başlatacağınız kampanya kime yönelik? Biliyorsanız birey, kurum ya da hükümet organının adı ve varsa e-posta adresini yazın.
2- Muhataplardan ne talep ediyorsunuz?
3- Bu kampanya sizin için neden önemli? Bir başka deyişle, insanlar bu kampanyaya neden destek vermeli?
İmzalarla birlikte siteye giren herkes kampanyanızı görebilir; her imza veren de kendi sosyal medya hesaplarından arkadaşları ve takipçileriyle paylaşabilir. Kampanyanızın muhatabına ilk imzalayan 50 kişinin imzasını içeren bir e-posta gider. Sonrasında da düzenli olarak kampanyanızın durumuna dair bilgilendirme e-postaları iletilir.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

ABD-Çin İklim Anlaşmasının Önemi

Önceki Haber

Doğa Dostu Yeni Yıl Hediyeleri Panda Dükkan’da

Sonraki Haber