Dunya Saati_Bogazici Koprusu
Geçen yıl tüm dünyada yüz milyonlarca insanın katıldığı Dünya Saati etkinliğinde bu yıl ışıklar iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için kapatılacak. Çevre konusundaki en büyük kitlesel hareket Dünya Saati etkinliğine iki hafta kaldı. 150’den fazla ülkede milyonlarca insan 28 Mart 2015 akşamı 20.30’da ışıklarını bir saatliğine kapatmaya hazırlanıyor. Dünya Saati etkinliği bu yıl özellikle iklim değişikliği sorununa dikkat çekmeye çalışacak. Bireysel katılımcılar evlerindeki ışıkları, kurumsal katılımcılar ve anıtsal yapılar ise dekoratif aydınlatmalarını bir saatliğine kapatarak kampanyaya katılacak. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kamu kuruluşlarını, özel şirketleri ve bireyleri Dünya Saati etkinliğine katılmaya çağırıyor.
Dunya Saati_Sultanahmet Camii
2014’teki etkinliğe Türkiye’de 400’den fazla kurum birçok belediye ve valilik katılmış, aralarında Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Cami, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin de bulunduğu 17 anıtsal yapı da ışıklarını bir saat boyunca kapatarak bu küresel kampanyaya destek vermişti. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da Garanti Bankası, Coca-Cola ve VİKO kampanyanın ana sponsorları oldu. WWF tarafından 2007’de Avustralya’da başlatılan kampanya, 2008 yılında küresel bir harekete dönüştü. Geçen yıl 162 ülkede 7 binden fazla kent ve yüz milyonlarca insan kampanyaya destek verdi. Bir saatlik etkinliğe sadece bireyler değil şirketler, kamu kuruluşları ve yerel yönetimler de katılabiliyor. Kamu Etkinliğe katılacak birey ve kurumlar dunyasaati.org adresinden kayıt yaptırabiliyor. WWF-Türkiye, “İklim değişikliği ile mücadele etmek için geçerli nedenlerim var” sloganıyla tüm katılımcıları ışıklarını kapatma nedenlerini #DünyaSaati etiketiyle birlikte sosyal medyada paylaşmaya davet ediyor.
Sydney, Australia, Earth Hour 2010
Daha Fazla Bilgi için: Defne Bayvas, İletişim Sorumlusu, WWF-Türkiye
dbayvas(at)wwf.org.tr Yaz Güvendi,
İletişim Sorumlusu, WWF-Türkiye yguvendi(at)wwf.org.tr
T: 0212 528 20 30 F: 0212 528 20 40
WWF-Türkiye WWF-Türkiye, dünyanın en büyük, deneyimli ve bağımsız doğa koruma kuruluşlarından WWF’nin ulusal örgütüdür. Beş milyonu aşkın destekçisiyle 100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten WWF’nin misyonu, dünyanın biyolojik çeşitliliğini koruyarak, yenilenebilir kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak, kirlilik ve aşırı tüketimin azaltılmasını teşvik ederek gezegenimizin doğal çevresinin bozulmasını durdurmaktır. WWF, insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmaya çalışır.
 
Basın Bülteninden**

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Döngüsel Ekonomi Atık Yönetimsiz Varolamaz”

Önceki Haber

“Türkiye’de Hâlâ Atık Pil Geridönüşüm Tesisi Yok”

Sonraki Haber

Diğer Haberler