20 İklim Savaşçısı Hapiste Çürümesin
2008’de Maldivler’de gerçekleşen ilk demokratik seçimleri kazanan Muhammed Naşid, dünyanın ilk sualtı bakanlar kurulu toplantısını yaparak iklim değişikliğinin etkile­rine dikkat çekmişti. 2012’de “silah zoruyla” istifa eden ve 13 yıl hapis cezasına çarptırılan Naşid için mücadele çağrısı var.

24 Hilal Elver: “Sorun Kıtlık Değil, Kaynaklara Erişim”
Çevre Bakanlığı’nın kuruluşunda hukuk müşaviri olarak görev alan hukuk profesörü Hilal Elver, geçen sene BM Gıda Hakkı Özel Raportörü seçildi. Prof. Elver ile gıda kaynaklarını, endüst­riyel tarımı ve insan haklarını konuştuk.

30 “Yedi Milyar Hayal. Tek Gezegen”
1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda 5 Haziran tarihi “çevre günü” ilan edilmişti. Bu anlamlı günün bu seneki durağı İtalya’nın Milano kenti, tema ise “7 Milyar Hayal. Tek Ge­zegen”; dolayısıyla “Bilinçli Tüketin!”

32 Securitas’tan “Yeşil Güvenlik”
Güvenlik deyince aklınıza elinde telsizli korumalar gelmesin. Bu güvenlik başka güvenlik: Çevre kirliliği, enerji tasarrufu ve atıkları merkezine alan yeşil güvenliği, firma yetkilisi Hasan Ali Yalçın’la konuştuk.

36 “Dünyayı Çikolatayla Değiştirebiliriz”
Yağmur ormanlarında üretilen bir çikolata markası, gerçekten de dünyayı değiştirebileceğini iddia ediyor. Markanın kurucusu Philipp Kauffmann, “duygusal bir bağla üretilen” Original Beans markasının farkını anlatıyor.

40 Değer Yaratanlar İstanbul’daydı
Dünyanın en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka’nın genç giri­şimcilere yönelik ChangemakerXchange programının son zirvesi 20 ülkeden 25 girişimcinin katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

44 İngiltere Seçimlerinin Yeşil Vaatleri
Türkiye’den tam bir ay önce 7 Mayıs’ta İngiltere’de genel seçim­ler yapıldı. Peki seçim öncesi ortamda partilerin vaatleri, seçim beyannameleri havada uçuşurken Yeşil Ekonomi ve İklim Deği­şikliğine ne kadar vurgu yapılmıştı?

49 Dosya: Sürdürülebilirlik Parametrelerinde Türkiye Gerçekte Dünyanın Neresinde?
EKOIQ, 16 farklı başlıkta uluslararası endeksleri karşılaştırdı, uz­manlardan görüş aldı ve Türkiye’nin gerçek sürdürülebilir kalkınma parametrelerinde dünyanın neresinde olduğunu anlamaya ve aktar­maya çalıştı…

88 Kadıköy’ün “Esencanları” Hem Öğretiyor Hem Eğlendiriyor
Kadıköy Belediyesi’nin organik atıklar konusunda çocukları bilinç­lendirmek amacıyla başlattığı “Muhteşem Dönüşüm, Solucanlarla Kompost” Projesi tüm hızıyla devam ediyor.

90 Ağacın Hikayesinde “Ben” ve “Doğa” Ayrımı Yok
Eserlerinde ağaç yontu işlerine yoğunlaşan ressam ve heykeltıraş Ayhan Tomak, doğa ile insan birbirinden bu kadar ayrı düşünülme­meli diyor…

94 Üniversiteliler “Yeşil Mağaza” İçin Yarışıyor
Unilever Türkiye ile WWF-Türkiye’nin üniversite öğrencilerine yö­nelik hayata geçirdiği “Yeşil Mağaza Proje Yarışması” gençlerin sür­dürülebilir iş yapış biçimlerini, satış teşkilatını ve bütçe yönetimini deneyimlemelerini amaçlıyor.

98 Küçük Çiftçilerin Geleceği Ekorasyonalist Yaklaşımda
Türkiye’de sürdürülebilir tarımsal kalkınma çalışmalarının hem pra­tik hem de teorik düzeyde önemli isimlerinden Cem Birder, Karade­niz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün geçen ay Moldova’da gerçekle­şen toplantısından izlenimlerini paylaşıyor.

110 Tarihsel ve Çevresel Sürdürülebilirlik Bir Arada
Avrupa Mimari, Sanat Tasarımı ve Kent Çalışmaları Merkezi ile Chi­cago Kütüphanesi tarafından verilen En İyi Yeşil Tasarım ödülünün sahibi Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesini, müze müdürü İzzet Esen’e sorduk.

HER SAYIDA

6 Haberler Güneş Panelleri Tüm Pekin’e Yetiyor; Fıstığımız Bol Olsun Projesi’nde İkinci Aşama, Bisiklet Karşısında Engelleri Kaldıralım; Bozankaya’nın E-Bus’ı, Avrupa’da; Dünyaya Bir Bayrak Gerek; Bırakın Çocukları Sokağa!

36 Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: Açlığı ve Yoksulluğu Tamamen Bitirmek Mümkün; Gelişmiş Ülkelerden “Etki Yatırımı” Atağı; Tarımın Enerjisi Jeotermal’den; Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Devriminin Merkezi mi?

48 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Sürdürülebilir Kalkınma “Uzun Vadeli” Düşündükçe “Yakınlaşacak”

86 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk; Arka Bahçeniz Kuşlar İçin Bir Nimet Olabilir; Paris 2015’e Doğru 36 Ülkeden BM’ye Taahhüt; Biyoçeşitliliğin ve İklim Değişikliğinin Koruyucusu Ormanlar

96 Change.org’dan Betonda Boğulmak; Kadıköy’de Sahilime Dokunma!

104 Bilim Dünyası Fatma Gül Altındağ; Avrupa Komisyonu’nun “Çevre İçin Bilim Politikası” Bülteninden Üç Ayrı Makale

108 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Sustainable Brands Istanbul 2015, Geleceğin Yenilikçi Markalarını Bir Araya Getirdi

114 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: Semerkant’tan Eminönü’ne Aynı Hikaye…

116 Gözümüzden Kaçmayanlar 3. Havalimanı ve 3. Köprü güzergahında 11 farklı yeni kuş türü görüldü; Hollanda’nın kuzey kıyısında tuzlu suda tarım faaliyetlerinde başarı sağlandı; Astronot gıdasının hammaddesi olarak tanınan kinoa, Çanakkale’nin ardından Kırıkkale’de de ekildi.

120 Kitap Açıklamalı Tohumculuk Terimleri Sözlüğü; Çıplak Ekonomi; Büyük Dönüşüm Mümkün

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

“Karbon Azaltımı Kalkınmadan Bağımsız Düşünülemez”

Önceki Haber

Doğduğun Gezegende Yaşamamak

Sonraki Haber

Diğer Haberler