20 Tohumdan Sofraya Bir Uzun Köprücük
Yaşadığınız kentten çok bunaldığınız bir anda atacağınız; “Bu şehirde nefes alamıyorum ve gide­bilmek için akıl-fikir armağanı istiyorum” mesajı insanı nerelere kadar götürebilir ki? Aslı Dede; Ilgın Aloha – Serhat Sayıcı çiftinin kentten köye yolculuğunu yazdı.

24 “Karbonsuzlaşacağız Ama Nasıl?”
Dünya ekonomisine ve tabii siyasetine yön veren G7 ülkelerinin geçtiğimiz ay Almanya’da düzenlenen yıllık toplantısında duyu­rulan “Karbonsuz Ekonomi” bildirisi çok geniş çevrelerde yankı uyandırdı.

28 “Güven Kontrolden Daha Ucuzdur”
Dünyaca ünlü düşünür ve teknoloji danışmanlık firması Sociate’nin kurucusu Jerry Michalski, şirket ve devletlerin güven ilişkisi kurarak kazanabileceklerini anlatıyor.

32 “Dünya Çevre Günü”nü Kutladık
İklim değişikliği, büyüyen kentler, artan tüketim, ulaşım, sanayi­leşme ve daha nicesi… Tüm canlı türleri üzerinde baskı oluşturan bu tabloya rağmen, bir Dünya Çevre Günü’nü daha kutladık.

35 Dosya: Geçmişin Evinden Geleceğin Evine Bir Yol Var mı?
Evet, 21. yüzyılda nerede oturacağız? Daha da ötesinde bu evler, kentler, sokaklar bizi mutlu edecek mi? Çok boyutlu soruların, çok boyutlu yanıtları ve her yanıttan doğan yeni sorular…

56 Kentsel Geleceğimiz
BASF Global Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tilman Krauch’un Creating Chemistry dergisinde yayınlanan yazısı; maliyeti düşük ve kaliteli konutlar yaratmanın en az yeni şehir simgeleri tasarla­mak kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

64 “Yeşil Şehirler Daha Değerli Şehirlerdir”
Çatıların ve duvarların yeşillendirilmesi için dünyanın pek çok yerinde projeler gerçekleştiren ekolojist Gary Grant, “Park için alan yoksa bile kentleri yeşillendirmek için her zaman bir yerler bulabilirsiniz” diyor.

66 Depolayacağız!
Tesla’nın CEO’su Elon Musk büyük bir lansman toplantısıyla, “bütün dünyanın enerji altya­pısını değiştirmeyi” hedefleyen Powerwall bataryalarını kamu-oyuna tanıttı.

74 İklim Değişikliğine Kadın Çözümleri
Ganalı kadınlar artık bambudan bisiklet üretiyor, Guatemala’daki hemcinsleri odun kömürüne alternatif yaratıyor, Bangladeş’in ka­dınları ise afet planları geliştiriyor.

78 Sürdürülebilir Bir Kırsal Kalkınma Hikayesi
Yazlık almak için Urla’ya yolu düşen ve hiç aklında yokken şarapçılı­ğa başlayan Can Ortabaş’ın hikayesini Tümay Tuncer yazdı.

83 Bankacılık ve Finans Delegasyonu Notları
Paris Bankacılık ve Finans Delegasyonu, yılsonundaki COP 21 önce­sinde bankacılık sektörünün çalışmalarını konuşmak için önemli bir fırsat yaratmışa benziyor.

88 Değişim Senin Fikrinle Başladı
Akçansa tarafından bu yıl “Değişim Senin Fikrinle Başlasın” tema­sıyla altıncısı düzenlenen Betonik Fikirler Proje Yarışması ödül tö­reni gerçekleştirildi.

91 “Tarih Kapımızı Çaldığında…”
Naomi Klein, son kitabı İşte Bu İşler Her Şeyi Değiştirir’de, sonuç­ları bugünden yarına ortaya çıkmayan iklim ve çevre sorunları için ayağa kalkma zorunluluğundan bahsediyor.

96 A’dan Z’ye İklim Değişikliği Rehberi
REC Türkiye’den bir ekip, aynı kurum tarafından 2008 yılında yayın­lanmış A’dan Z’ye İklim Değişikliği Başucu Rehberi’ni yeniden ele aldı ve kapsamlı bir revizyonla tekrar yayınladı.

99 ‘Su Fakiri’ Ürdün’ün Çözüm Arayışı
Ürdün, dünyanın en “su fakiri” üç ülkesinden biri. Çözüme yönelik önemli projeler yürüten Ürdün devleti, uluslararası sivil toplum ku­ruluşlarından da önemli destekler alıyor.

102 Münih’te Güneş Hiç Batmamış
Solarbaba Platformu Başkanı Ateş Uğurel Intersolar Europe izle­nimlerini EKOIQ için kaleme aldı.

106 Anne Körlüğü ya da O Bitkiler, O Duvarı Çürütmez!
“Herkesin bir tarzı, kendine özgü ihtiyaçları vardır; dolayısıyla tek bir enerji seçiminden bahsetmek abes olabilir” diyen Dış Haberler Editörümüz Zeynep Heyzen Ateş bir zihin ve dünya turuna çıkarıyor bizleri…

HER SAYIDA

4 Haberler Nasıl Etmeli de Bu Enerjiyi Depolamalı?; İklim İçin Küresel Mücadele; Balıkçılar Deltasına Sahip Çıkıyor; Bu Anlamlı Hayale Ortak Aranıyor!; Güneşe Rağmen Destek Gerek

31 Yaşanabilir Kentler Sibel Bülay: En Büyük!; Gaziantep’in Rampaları

54 Veriler Gökçe Vahapoğlu Şahin: 100 Kurum ve Hükümetin Zorlayıcı İklim Taahhütleri; İklim Finansmanı Senaryoları; G7 Liderlerinin Sürdürülebilirlik Taahhütleri; Yenilenebilir Enerji İstihdamında Artış

59 İş Dünyasından Konca Çalkıvik: Sürdürülebilir Geleceğin Anahtarlarından Biri: “Taşıtlarda Enerji Verimliliği”

60 Bilim Dünyası Fatma Gül Altındağ: Çevre İçin Bilim Politikası’nın 5 Haziran Tarihli Tematik Bülteninden Üç Ayrı Makale

72 Son Buzul ErimedenProf. M. Levent Kurnaz: Sürdürülebilirlik Hedefleri ve İklim Değişikliği

77 Sürdürülebilirlik Akademisi’nden Değişimin Yeni Paradigmaları Temasıyla Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi 8-9 Ekim’de!

86 Sosyal Medyadan Özgür Öztürk: Küresel Sorun: Su; Arıların Düşmanı Tarım İlaçları Raflardan Kalkıyor; Politikalar Temiz Enerji Yatırımlarında Hâlâ En Kritik Faktör; Dünyanın En Büyük Yüzer Güneş Enerjisi Santralı

94 Change.org’dan Hep Bu Yollarla Yok Edildi Doğa; Yeşil Yol Dedikleri Karayol

110 Gözümüzden Kaçmayanlar Kurbağalıdere’de koli basili oranı olması gereken seviyenin üzerinde, denize girmek “son derece tehlikeli” bulundu; Dicle Nehri’nin kirliliği tehlikeli boyutta, ölü balıklar kıyıya vurdu; İzmir’in Menderes ilçesindeki Gümüldür’de kuş gribi ortaya çıktı; Karşıyaka’da eylem sonuç verdi, palmiyeler taşınmayacak.

112 Kitap Permakültür Bahçeleri; Ekolojik Güzelliğin Kitabı; Görülecek Bir Hesap VarChange.org Doğu Avrupa Batı Asya Direktörü

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Maddi Manevi

Önceki Haber

Ekokapsüller: Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Sonraki Haber

Diğer Haberler